Ексклюзиви
Понеділок, 11 лютого 2019 12:08

"Місце парі - в каструлі під кришкою" - запатентували перший пароплав

11 лютого 1809-го американський інженер Роберт Фултон запатентував пароплав.

Майбутній винахідник з дитинства цікавився водним транспортом. Будучи помічникоом власника ювелірного магазину, він почав робити ескізи підводного човна і торпед.

У середині 18 ст. Бурхливо розвивалася торгівля, одне за одним з'являлися фабрики, заводи і майстерні. Завдяки цьому у Фултона з'явилася ідея вдосконалити судна, які рухаються силою пари. Адже їх конструювали ще до нього: подібні транспортні засоби конструювали англійські і французькі науковці.

Автор: Энциклопедия вещей
  Роберт Фултон
Роберт Фултон

Фултон переробив ідеї своїх попередників і почав експерименти з паровими двигунами. Так, 1803-го його перший пароплав рушив по річці Сена. Тодішнього французького імператора Наполеона Бонапарта побачене не вразило. "Кораблі без вітрил - безглуздість. Місце парі на кухні, в каструлі під кришкою", - заявив він.

Тоді Роберт Фултон вирушив додому. Замовив у Британії потужніші двигуни і розпочав у Нью-Йорку роботу над створенням потужного парового судна. Навесні 180-го він спустив на воду "Пароплав Північної річки". Він мав довжину 40 м і ширину - 5м. Потужність складала 20 к.с.

Новий засіб пересування спочатку викликав глузування і знущання. Власники вітрильних і гребних судів на Гудзоні влаштовували на шляху пароплава затори. Газети називали винахід "чудовисько Фултона".

Автор: peoples.ru
  «Пароплав Північної річки» Роберта Фултона з двигуном Уатта потужністю 20 к.с.
«Пароплав Північної річки» Роберта Фултона з двигуном Уатта потужністю 20 к.с.

У серпні пароплав здійснив перший рейс по Гудзону від Нью-Йорка до Олбані, Відстань між містами пароплав покривав за 32 год. проти течії. Повернення в Нью-Йорк за течією зайняло 30 год. З тих пір пароплав почав регулярні плавання по Гудзон. А 180го Роберт Фултон отримав на нього патент.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На воду спустили єдиний лайнер, який брав участь у двох світових війнах

Для ВМФ Сполучених Штатів Фултон в 1812-му побудував перший в світі паровий військовий корабель "Demo logos". Добудували його вже після смерті винахідника і перейменували на його честь.

90 років тому від одеського причалу до кримських портів відійшов перший пасажирський пароплав "Одеса". На Чорному морі започаткували пасажирське судноплавство. Губернатор Михайло Воронцов побажав, щоб у Одеси був власний комерційний пароплав, придатний для плавань у відкритому морі.

Зараз ви читаєте новину «"Місце парі - в каструлі під кришкою" - запатентували перший пароплав». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 59
Голосування Чому "Шахтар" слабко грає в обороні?
  • 1) продали Ракицького
  • 2) неуміння тренерів вирішити цю проблему
  • 3) недопрацьовує опорна зона
Переглянути
Погода