Пернатий хижак, який жив 125 млн. років тому, названий першим відомим отруйним динозавром, повідомляє Times Online. Він паралізував свою здобич подібно до деяких змій.
Американські вчені встановили, що sinornithosaurus millenii- динозавр, розміром з індика. Він мав гострі ікла, якими прокушував шкіру жертви для введення отрути, і "кишеню" у верхній щелепі, в якій, очевидно, містились залози з отрутою.
Анатомічно ці тварини були схожі на задньобороздчатих змій, - таких як бумсланг. Ця змія відома тим, що при укусі вона не вводить отруту прямо через передні ікла, а випускає її по спеціальним зубам, що мають борозни.
Нове дослідження дає переконливі докази наявності отрути в динозаврів. Хоча ця гіпотеза була у вчених вже давно - у фільмі "Парк Юрського періоду" Dilophosaurus плювався отрутою - досі не було знайдено викопних решток, які б підтверджували цю теорію.
2002 року зуб з борознами, що належав Тероподовому динозавру, був знайдений у Мексиці. Знахідка - доказ того, що такий зуб слугував для введення отрути. Завдяки Sinornithosaurus вчені отримали підтвердження своєї гіпотези про існування "отруйних" динозаврів..
На думку дослідників з Канзаського і Північно-східного університетів, які проводили розслідування, схоже, що динозаври використовували свою отруту на для вбивства, а для іммобілізації своєї жертви. Це такий самий спосіб, яким і сьогодні користуються задньобороздчаті змії та ящірки під час полювання.
Sinornithosaurus був вперше знайдений в Китаї у 1999 році. Це хижак, близький родич Velociraptor і Microraptor gui, який для планування у повітрі мав "крила", вкриті пір"ям.
На думку дослідників, укуси інших птахоподібних динозаврів також були отруйними. Вчені зараз вивчають рештки Microrapto, щоб визначити чи мав він таку ж саму систему введення отрути як і Sinornithosaurus.
Висновки дослідників - серйозне доповнення до еволюційної теорії. Вчені встановили, що всупереч поширеній думці, динозаври не є близькими родичами сучасним рептиліям. Це означає, що поява зубів з канавками самостійно відбулась у деяких змій і Sinornithosaurus.
Це прекрасний приклад конвергентної еволюції, за якої природний добір керує еволюцією подібних функціональних особливостей у видів, які можуть бути далекими один від одного. В природі часто знаходяться схожі рішення щодо викликів природи. В нашому випадку - щодо того, як підкорити здобич.
Перeклад: Gazeta.ua.
Коментарі