Прихильники серіалу "Зоряний шлях" (Star Trek) і інших фантастичних творів, де фігурували "розумні комп"ютери", незабаром зможуть побачити втілення своїх дитячих фантазій.
Навряд чи Інтернет справився б з покладеною на нього функцією сховища людських знань, коли б не безліч пошукових систем, що дозволяють орієнтуватися в цій безодні інформації. Але всі вони - від гігантів минулого, як AOL або Askjeeves, до лідерів теперішнього часу, як Yahoo або Google, - дуже схожі один на одного. Тому проникнути на перенасичений ринок може лише продукт, у своєму роді унікальний.
У травні 2009 року Стівен Вольфрам, автор програми Mathematica, має намір запустити веб-сервіс Wolfram Alpha, який зможе знаходити відповіді на запитання, поставлені природною мовою.
Автор називає систему Wolfram Alpha "комп"ютеризованою системою знань". Вона здатна обробляти запити в тій формі, яка найбільш зручна для людського сприйняття. Якщо запитати її, звичайно ж, англійською, принаймні, на перших порах: "Чому небо блакитне?" або "Скільки кісток в людському тілі?" - можна отримати пряму відповідь, засновану на сучасних наукових фактах.
Wolfram Alpha не використовує повнотекстовий пошук, намагаючись знайти в Мережі існуючу відповідь на питання, а формує її самостійно. Новий сервіс зможе відповісти на запитання "Де знаходиться Тімбукту?", "Скільки протонів в атомі водню?", а також, наприклад, "Коли акції Google коштували більше 300 доларів?", не вдаючись до веб-пошуку. Натомість Wolfram Alpha проаналізує дані, що надходять, і сформує результат.
Такі комп"ютерні системи дуже довго займали уяву письменників-фантастів. Пошукові системи Інтернету зробили подібний діалог людини і машини можливими, але всі вони позбавлені алгоритму пошуку, який дозволив би видати відповідь з сучасної бази наукових знань.
У той же час, Wolfram Alpha не зможе мати справи з питаннями, на які не існує фактичних відповідей, так що не варто питати її: "У чому сенс життя?" - ні її, ні кого-небудь іншого.
Варто відмітити, що Wolfram Alpha - не пошукова система в сучасному сенсі. Вона не намагається аналізувати ресурси Інтернету, а лише займається пошуком в бібліотеці, заснованій на програмних продуктах Стефана Вольфрама, - Mathematica і A New Kind of Science. Алгоритми, що розробляються автором, дозволять надати цим даним зрозумілу для користувача форму. Подібно Вікипедії (Wikipedia), база знань зможе поповнюватися інформацією з самих різних джерел, але ця робота не розрахована на середньостатистичного користувача, оскільки зпотребує певних навиків програмування.
Очікується, що Wolfram Alpha зможе відповідати на запитання в галузях науки, технології, географії, кулінарії, бізнесу, музики і багато іншого.
Над проектом працювала близько сотні осіб. Вольфрам стверджує, що новий сервіс дасть змогу одержувати фактологічну інформацію за допомогою простого пошукового рядка.
За матеріалами F1cd.ru, Лента.Ру
Коментарі