Страстна п'ятниця вважається найголовнішим днем перед святкуванням Великодня і він вважається найскорботнішим у році. У Велику або Страстну п'ятницю віряни згадують страждання Ісуса Христа, якого розіп'яли на хресті.
У християн західного обряду Страстна п'ятниця припадає на 29 березня. У християн східного обряду цей день вшановують 3 травня.
Gazeta.ua розповість, що треба знати про цей день, традиції, заборони та прикмети.
Страсна п'ятниця: що треба знати
Саме у п'ятницю Ісус Христос ніс на собі хрест вулицями Єрусалима, на якому його потім розіп'яли. Сталося це на горі Голгофі, що поблизу Єрусалима.
Учні Ісуса Христа, Никодим та Йосип, отримали дозвіл поховати свого Учителя. Вони загорнули його тіло в плащаницю з пахучими травами, помістили в нову печеру (в той час для поховання використовували так звані "гробові печери"), а вхід до неї закрили тяжким каменем. Пілат пам'ятав слова Ісуса про воскресіння, а тому поставив біля печери охорону.
Що можна робити
У Страсну п'ятницю люди йдуть до храму, аби послухати службу Божу та помолитися. Священники читають уривки з Євангелія, де розповідається про останні дні життя Ісуса Христа перед розп'яттям. О третій годині виносять плащаницю, адже вважається, що саме тоді помер Господь. Деякі віряни у цей день беруть у церкві 12 свічок. Їх потрібно принести додому, запалити та чекати, поки згорять самі. Кажуть, що така традиція притягує у сім'ю добробут.
Що не можна робити
У Страсну п'ятницю потрібно дотримуватися найсуворіших правил Великого посту. Протягом дня віряни нічого не їдять, вживають хліб та п'ють воду лише після того, як у церкві винесуть плащаницю.
Не можна важко працювати. Всі справи вірян повинні бути спрямовані на співпереживання мукам Спасителя та молитву.
Не варто займатися хатніми справами: прибирати, готувати.
Не рекомендується займатися рукоділлям: шити, вишивати, в'язати.
Заборонено розважатися та влаштовувати вечірки. Навіть дивитися телевізор, веселитися, танцювати, співати, ходити у заклади, навіть гортати стрічку соціальних мереж чи заходити в браузери.
Прикмети
Гроза - до рясного врожаю зерна.
Якщо почнеться дощ, то така погода буде протягом всієї весни.
Сонячна та тепла погода - до погожої весни.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які церковні свята відзначають українці в квітні: календар на кожний день
Якщо в цей день не вигляне сонце, то город буде в бур'янах.
У багатьох традиціях існує думка, що саме в Страсну п'ятницю можна побачити своє майбутнє, якщо після пробудження просто визирнути у вікно. Якщо ви побачите хлопця або чоловіка - на вас чекає весілля. Сімейна пара означає возз'єднання після розлуки, дівчина або жінка - безтурботний рік.
Великдень для багатьох вірян є одним з найголовніших релігійних свят. Це перехідне свято, а значить його дата щороку змінюється.
Цього року в Україні святкуватимуть Великдень 5 травня, а католики — 31 березня. Тобто різниця становитиме понад місяць.
Коментарі