У гонці за яйцеклітиною сперматозоїди навчилися об"єднуватися в групи. Причому не просто так: у полігамних видів вони зливаються виключно з родичами.
Основна конкурентна властивість чоловічих статевих клітин - здатність швидко плавати. Щоб збільшити швидкість плавання, вони обзаводяться різними пристосуваннями. Але є й інший спосіб: сперматозоїди збираються в групи, які спільними зусиллями багатьох джгутиків пересуваються швидше.
Так відбувається у багатьох гризунів, наприклад у сірого пацюка чи лісової миші. У них змінюється форма: щоб легше було групуватися, на голівці клітина має гачок.
Хайді Фішер і Хопі Хокстра з факультету еволюційної біології Гарвардського університету вивчали поведінку сперматозоїдів у двох видів лемінгів.
Ці види практикують протилежні способи розмноження. Peromyscus polionotus моногамні, живуть сімейними парами, а у Peromyscus maniculatus панує проміскуїтет: одна самка спарюється з кількома самцями.
Лемінгів брали в спеціальному розпліднику, вирощували в лабораторії, розмножували і працювали з молодими самцями. Вчених цікавило, як поведуть себе сперматозоїди, взяті від різних самців одного виду. Щоб їх розрізнити, вони використовували флуоресцентний барвник: в одного самця зелений, у іншого - червоний. І поміщали сперму двох самців в одну чашку Петрі (лабораторний посуд, має форму плаского невисокого циліндра - gazeta.ua).
Приблизно через одну хвилину сперматозоїди починали утворювати групи, що включають від 2 до 40 клітин. При цьому вони з"єднувалися головками, використовуючи гачок. Дослідники виміряли швидкість їх руху, використовуючи систему стеження AxioVision. Виявилося, що групи дійсно плавають швидше: їх середня швидкість - 127,4 мікрона в секунду, а швидкість окремих клітин - 109,8 мікрона в секунду.
Біологи зафіксували сперматозоїди формаліном і розглянули препарати під фазово-контрастним мікроскопом. Виявилося, що групи утворені майже повністю або зеленими, або червоними клітинами. Тобто сперматозоїди кооперуються зі своїми родичами - клітинами того ж самця. Це значить, що вони вміють розрізняти своїх і чужих.
Коментарі