Кілька років тому 39-річному Дмитрові Самсоненку сподобалася нова "Нокія" за $250. Він зателефонував знайомому, який знається на мобільних, і попросив підшукати, де цю модель можна купити дешевше. В інтернет-магазинах за неї просили $210. Знайомий порадив купити "сірий" телефон, неліцензований, за $180.
— Він запевнив, що проблем не буде, — пригадує Дмитро. — Мовляв, то нерозтаможена контрабанда, тому й коштує дешевше. Я ризикнув. Усе-таки знайомий, а не хтось там з вулиці. Узяв номер продавця. На завтра вже мав телефон і радувався, що зекономив 70 доларів.
Телефон, де вказана лише країна-виробник, — це підробка
На телефон Дмитро не скаржився — той працював добре. Лише через два роки замінив акумулятор. Недавно віддав мобілку батькові у село, вона досі нормально працює.
— То чоловікові пощастило, — каже 21-річний Юрій Тацоха, продавець магазину "Б/У телефони з Європи", що біля станції метро Либідська. — До нас іноді приносять "сірі" трубки. Власники скаржаться на "глюки": то телефон сам вимикається, то погано тримає зв"язок. Жоден сервісний центр не бере "сірятину" в ремонт. А на клавіатурі в них, як правило, тільки латинські букви.
Кожен телефон має індивідуальний серійний номер — ІМЕІ.
— Натисніть *#06#, — радить Тацоха. — Ця комбінація набирається і без сім-карти. На екрані висвітиться серійний номер з 15 цифр. Такий самий має бути в корпусі під акумулятором, на коробці телефону й у гарантійному талоні. Якщо цифри не збігаються, значить ви тримаєте "сірий" телефон. Відремонтувати його можна буде тільки за гроші. Навіть у сервісному центрі, коли ще начебто діє гарантійний термін.
Через два місяці мене затримала міліція
Але відповідність цього номера ще не доказ, що телефон легальний. Мобільний має бути сертифікований в Україні. Біля ІМЕІ на корпусі стоїть символ сертифікації — у чорному квадраті літери "UA" та "UCRF". Якщо таких знаків немає, проблеми з ремонтом так само будуть. А міліція не візьметься його шукати, якщо вкрадуть.
На апаратах, сертифікованих у Росії, пишуть інший символ — "РСТ". Їх наші сервісні центри також не ремонтують безкоштовно. Якщо вже й купуєте таку мобілку, то вимагайте гарантійного обслуговування не від виробника, а від продавця — фірми, яка ними торгує. Телефон без будь-яких символів, де вказана лише країна-виробник, приміром "made in Finland", — це підробка під торгову марку.
— Торік я з рук купив телефон, — розповідає 21-річний киянин Олег, який не погодився назвати своє прізвище. — Мобілка в оригінальній упаковці, її прямо при мені розкрили. Перевірив серійний номер, сертифікацію. Усе гаразд. А через два місяці мене затримала міліція. Виявилося, телефон украли недавно з магазину в Житомирі. Розібралися, мене відпустили. Але ту трубку я більше не ношу. Ох і потріпали мені з нею нєрви!
На міліцейському сайті http://poshuk.mvs.gov.ua/ можна було перевірити, чи не розшукують ваш телефон. Але сайт уже кілька місяців не працює, його переробляють.
Iз-за кордону привіз трубку за 10 євро
32-річний Ігор, підприємець із Києва, торік їздив у Німеччину. Підключився до тамтешнього оператора.
— Усе вийшло дуже вдало, — розповідає чоловік. — Оператор проводив акцію. За 50 євро треба було підключитися до нього на річний контракт. За це дарували невеличку "Нокію" і 40 євро на рахунок. Їх я вибалакав. За тиждень повернувся в Україну з новою мобілкою. Спробував поставити картку вітчизняного оператора. Мобілка не хотіла її приймати — видавало, що помилка. Я показав трубку знайомим "умільцям". Вони за 50 гривень її "перепрошили".
Коментарі