Причина перша
Непосильна кількість обмежень. Багато хто упевнений - щоб зменшити вагу, треба практично припинити їсти. Лікарі ж, погоджуючись з необхідністю урізування раціону, під дієтою розуміють ще і певний підбір продуктів (а не повне їх виключення) і правильний режим харчування. Досвід дієтологів переконує: дуже важко перейти від звичної кількості їжі до меншої - в цьому причина багатьох невдалих спроб. Треба підходити до справи реалістичніше і вносити корективи поступово: зберігши звичний об"єм, зменшити калорійність. Різкий перехід на монодієту (кавунову, грейпфрутову або будь-яку іншу) вже на третю добу може стати причиною порушення концентрації уваги і здатності ясно мислити.
Причина друга
Відсутність фізичної активності. Як правило, дотримуючись дієти, всі концентруються на харчуванні і забувають про фізичні вправи. Тим часом калорії, які потрапляють в організм, хай і в меншій кількості, все ж таки треба витрачати, а витрачаються вони саме за рахунок руху. Дозовані фізичні навантаження всіляко сприяють тому, що жирова клітковина активно заміщається м"язовою тканиною.
Причина третя
Скорочення кількості їжі призводить до сильного голоду; у результаті, діставшись до їжі, людина закидає в себе значно більше, ніж вимагає її організм, і за дві їжі з"їдає більше, ніж за п"ять.
Причина четверта
Дієта загострює хвороби. Не порадившись з дієтологом, людина сама призначає собі харчові обмеження, не враховуючи своїх хвороб, і у результаті отримує їхнє загострення. Сирі овочі - основний компонент багатьох дієт - погано переносяться при гастриті, виразці шлунку і панкреатиті. У людей, що практично не вживають жирів, в крові знижується зміст не тільки "шкідливого" холестерину, але і його корисних форм, що захищають судини від атеросклерозу. За даними досліджень, періодичні спроби схуднути приводять і до порушення функцій імунної системи: зменшується кількість так званих природних кілерів - елементів крові, відповідальних за знищення мікробів, що потрапляють в організм. При цьому чим частіше людина робить спроби схуднути (кожні декілька тижнів), тим менше в його крові залишається цих захисних клітин.
Причина п"ята
Вага перестала знижуватися - пора кидати. Як правило, в перший тиждень - два йде найбільш помітне зниження ваги, а потім людина може втрачати всього по 200-500 г в тиждень. Після перших успіхів це здається практично поразкою. Але дієтологи категорично проти швидкості. Нервова система, головний мозок вимагають харчування. Набагато корисно і надійніше для майбутнього поступове зниження маси - не більше 4-5 кг в місяць, якого ви доб"єтеся малокалорійним раціоном, розвантажувальними днями, дотриманням режиму і фізичними навантаженнями - без них нікуди.
У ідеалі треба постаратися знайти такий режим харчування, якого можна дотримуватися постійно, не вважаючи його дієтою і не витрачаючи на його дотримання нерви.
Взагалі дослідження показують, що 75% жінок вважають себе товстим, на ділі ж дієта виявляється потрібною тільки 25%, повідомляє aif.ru.
Коментарі