Основним і найбільш універсальним джерелом енергії для людського організму, своєрідним "пальним" слугує глюкоза. Проте часто вона стає джерелом втоми, вважає відомий дієтолог Мішель Монтіньяк.
Тримай глюкозу в нормі
Глюкоза належить до вуглеводів і міститься у багатьох фруктах і ягодах, у тому числі і винограді, тому і отримала назву - виноградний цукор.
Глюкоза необхідна для нормального функціонування мозку, м"язів, утворення червоних кров"яних тілець. От чому організм самоорганізовується так, щоб вміст глюкози в крові завжди був достатнім - приблизно 1 г на 1 л крові.
Здатність засвоювати глюкозу мають всі клітини організму тварин. В той же час здатністю використовувати інші джерела енергії - наприклад, вільні жирні кислоти і гліцерин, фруктозу або молочну кислоту - наділені не всі клітиниорганізму, а лише деякі їх типи.
Симптоми гіпоглікемії
Вранці натщесерце вміст глюкози в крові у здорової людини зазвичай відповідає нормі. Проте якщо ви йдете на роботу без сніданку (що не рекомендується), до полудня рівень глюкози в крові різко знижується, не дивлячись на всі спроби організму компенсувати дефіцит. В цьому випадку можна говорити про гіпоглікемію, симптоми якої - різка слабкість, пітливість, дратівливість, головний біль, сонливість.
Фрукти на сніданок
Якщо за сніданком ви з"їдаєте багато продуктів з підвищеним вмістом вуглеводів (білий хліб, цукор, варення, мюслі з медом, печиво, тістечка і т. п.), то гіпоглікемія до полудня може мати ще більш виражений характер. Її називають реактивною, оскільки наступає вона в результаті того, що організм на перенасичення крові цукром реагує додатковим викидом інсуліну. І чим більше ви будетеісти вуглеводів, тим більше ризикуєте захворіти гіпоглікемічною хворобою, яка часто зустрічається у людей після шестидесяти років.
На сніданок слід істи вуглеводи з низьким глікемічним індексом (злакові без цукру, хліб з висівками, фруктовий мармелад без цукру, фрукти і т. п.). В цьому випадку рівень глюкози в крові піднімається поступово і за три-чотири години досягає норми. В результаті вдається уникнути гіпоглікемії, що породжує втому.
Існує думка (у тому числі і серед деяких медиків), що обов"язковим проявом гіпоглікемії є значне і різке зниження рівню глюкози в крові, що веде до серйозного нездужання з яскраво вираженими симптомами: блідість, серцебиття, пітливість, тремтіння рук, раптовий і сильний голод, іноді непритомність. На щастя, такий тип гіпоглікемії зустрічається досить рідко і пов"язаний з серйозними порушеннями в обміні речовин, що вимагають лікування. Ми ж ведемо мову про так звану функціональну гіпоглікемію, позбутися якої можна за допомогою певного режиму харчування.
Джерела гіпоглікемії
Слід зазначити, що гіпоглікемія може бути спровокована деякими видами ліків: аспірин, окремі антибіотіки (тетрациклінова група), бета-блокатори, нейролептики, індометацин. Гіпоглікемія часто зустрічається серед неврівноважених діабетиків і завзятих курців (що викурюють більш ніж пачку цигарок на день).
Міцна кава і чай, що стимулюють виділення інсуліну, теж можуть спровокувати або посилити це нездужання. Ще гірше впливає алкоголь, особливо такий що містить цукор, випитий натщесерце (портвейн, мускат, пунш, сангрія, віскі з колою, горілка з апельсиновим соком і т. п.).
Медики також згодні, що гіпоглікемію може спричинити сильний стрес.
За матеріалами beautyinfo.com.ua
Коментарі