Бджоли дотримуються суворого робочого графіку, навіть якщо у них є можливість літати цілодобово.
Ральф Стельцер і Ларс Чіттка з Лондонського університету Квін Мері провели дослідження на науковій станції на півночі Фінляндії. Вони завезли південних бджіл, які звикли до чіткої зміни дня і ночі. На новому місці комахи отримали можливість літати ледь не цілодобово. Рівень освітленості дозволяв бджолам працювати 24 години на добу.
Можливістю піддослідні не скористалися. Вони працювали в ті ж години, що і в природному середовищі існування. Максимальна активність спостерігалася близько полудня. І задовго до півночі робочий день бджіл припинявся.
Дослідники впевнені, що у бджіл є якийсь механізм, що дозволяє їм чітко регулювати поведінку. Схоже, комахи мають здатність визначати яскравість освітлення або температурні перепади.
Стельцер і Чіттка вважають, що обмеження робочого дня необхідне бджолам. "Не зважаючи на світло, температура повітря дійсно вночі знижується. До того ж період сну допомагає бджолам запам'ятовувати інформацію, отриману під час пошуку їжі днем ", - розповіли дослідники.
Робочі бджоли, які збирають пилок і нектар, - основа бджолиної сім'ї. Як і матка, всі вони - самки, але з недорозвиненими статевими органами. У їхні обов'язки входять всі "домашні" справи. Робочі бджоли будують стільники, чистять гніздо, підтримують у ньому необхідну температуру, вигодовують личинок і охороняють їх, а такожзбирають з квіток і приносять додому нектар і пилок. Вони відновлюють здатність відкладати яйця, якщо гине матка. За тривалого життя без глави сім'ї статеві органи починають розвиватися, бджоли отримують здатність відкладати невелику кількість яєць.
Коментарі
1