Коали виявляються набагато розумніші, ніж ми про них думаємо
В американському штаті Квінсленд сумчасті ведмеді швидко освоїли спеціально побудовані для них переходи через автостради.
Дослідники вивчили поведінку 72 коал, що живуть поблизу від переходів. Це перше дослідження з вивчення ефективності переходів, які стали частиною проекту вартістю 20 млн доларів щодо запобігання загибелі на дорогах цих тварин.
"Я досить скептично ставився до можливості навчити коал користуватися переходами, - говорить професор Дерріл Джонс, фахівець з поведінкової екології Університету Гріффіта в Брісбені.- Маю зізнатися, я думав, що коали - досить тупі тварини, - каже вчений. - Але насправді це не так. Вони здатні легко пристосовуватися до нового. Жодна коала у всій історії виду ніколи не проходила по спеціально прокладеній для неї доріжці по підземному переходу, але буквально за кілька місяців - набагато швидше, ніж хто б то не було міг припустити, - вони засвоїли це нове для себе вміння".
В ході дослідження, результати якого опубліковані в журналі Wildlife Research, застосовувалися найрізноманітніші методи спостереження за коал: камери, нашийники з GPS і новітні бездротові розпізнавальні елементи, які взаємодіяли з встановленими на вході і виході кожного переходу приладами.
Переходи і непереборні для диких тварин загородження були встановлені в тих місцях, де особливо часто відбувалися зіткнення тварин з автомобілями.
В проходять під шосе водоспуски були вбудовані спеціальні містки, які дозволяють коалам не потрапляти у воду.
Хоча головне місце проживання коал - дерева, вони нерідко пересуваються по землі в пошуках нових дерев, їжі, води і партнерів для спаровування. Велика частина такого руху припадає на нічні години, і автомобільні дороги - головна загроза для життя цих тварин.
Щоб знизити смертність серед коал, влада штату стали будувати спеціальні загородження. І хоча вони перегороджують коалам шлях до дороги, професор Джонс вважає, що це не вихід.
"Коали повинні мати можливість пересуватися від місця до місця. Якщо їх ізолювати в замкнутому середовищі, шанси на виживання у них значно знижуються", - говорить він.
Професор Джонс і його співробітники були залучені для пошуку недорогого та ефективного вирішення проблеми. Замість того щоб будувати нові мости, вони вирішили злегка модифікувати вже існуючі і проходять під шосейними дорогами водоспуски. У них були прибудовані спеціальні містки, які дозволяють коалам не потрапляти у воду.
Для перевірки ефективності нового методу дослідники відловили і позначили коал по обидва боки переходів уздовж дороги між містами Брісбен і Голд-Кост.
За півтора року вчені зафіксували 130 випадків використання коал обладнаних для них переходів. У той же час скористалися ними всього 21% помічених коал.
Камери зафіксували також ряд випадків, коли переходами користувалися й інші тварини: єхидні, варани, опосуми і кенгуру.
"При переході коали користувалися багатьма різними прийомами", - говорить професор Сіднейського університету Метью Кроутер. Сам він участі в дослідженні не приймав, але вважає його результати дуже важливими. Найчастіше вчені вимірюють лише зміни в популяції по ту чи іншу сторону дороги. В даному ж випадку вони вивчали поведінку окремих коал".
Читайте також: Австралієць покатав кіз на Lamborghini
Найбільшою загрозою для коал професор Кроутер вважає втрату ними довкілля, і дороги цього чимало сприяють, утворюючи "поля смерті" між різними місцями життя тварин.
Хоча професор Кроутер і вважає цікавим те, що коали навчилися користуватися дорожньою інфраструктурою, він зазначає, що кмітливість цих тварин часто недооцінюється.
Незважаючи на поганий зір, нагадує вчений, у коал прекрасний слух, відмінний нюх і здатність орієнтуватися в просторі.
Коментарі