Міжнародна група вчених провела в лондонській лікарні Great Ormond Street Hospital революційну операцію з пересадки дев"ятирічному британському хлопчику власних стовбурових клітин, з яких всередині його організму повинна вирости нова трахея.
У разі вдалого завершення терапії ця медична технологія буде мати далеко, що йде значення. Вчені сподіваються, що в майбутньому можна буде використовувати стовбурові клітини, взяті у самого пацієнта, для "полагодження" його хворого органу і тим самим уникнути пересадки органів від стороннього донору. Така терапія дозволить також уникнути реакції відторгнення чужорідних тканин. З-за неї при пересадці органу пацієнт зараз змушений постійно приймати препарати, які пригнічують його імунну систему.
Два роки тому в Іспанії жінці, яка страждає на туберкульоз, була проведена перша в історії операція з пересадки ділянки дихального горла, штучно вирощеного за допомогою стовбурових клітин. У мертвого донора була взята частина трахеї, від якої був залишений тільки "каркас", що складається з колагену - сполучної тканини, інші клітини були повністю видалені. На "каркас" були пересаджені стовбурні клітини, взяті з кісткового мозку самої жінки.
Операція по повній пересадки трахеї британському хлопчику була проведена за тією ж технологією. Різниця полягала в тому, що "каркас" був пересаджений відразу після імплантації на нього стовбурових клітин. Таким чином, новий орган повинен сформуватися вже всередині організму пацієнта.
Підготовкою органів для пересадки і в Іспанії, і в Британії, керував професор Паоло Маккьяріні з університетської клініки "Кареджі" (Флоренція). Він вважає, що нова технологія робить регенерацію тканин простою і доступною кожному
Коментарі