Через глобальне потепління Землю огорне густий туман. Найбільш вологими стануть регіони помірного кліматичного поясу. Найбільш "важкими" місяцями будуть червень, липень і серпень, коли кількість опадів збільшиться до 40%. Такі прогнози каліфорнійських вчених.
Попередні дослідження кліматичних моделей давали суперечливі результати: залежно від моделі вони передбачали то збільшення, то зменшення концентрації природних і антропогенних аерозолів в атмосфері. Однак нове дослідження, в якому використовувалися сучасні комп'ютерні моделі, показало, що при подальшому підвищенні середньорічних температур частка аерозолів, особливо в середніх широтах нашої планети, різко посилиться у зв'язку зі зменшенням частоти випадання опадів, які очищають атмосферу. Підсумки роботи, проведеної науковцями з університету Каліфорнії в Ріверсайді, опубліковані в журналі "Nature".
"Наші моделі показують, що концентрація і поширення майже всіх типів аерозолів помітно зросте в міру зростання глобальних температур. Це стосується як природних аерозолів на основі частинок пилу і морської солі, так і антропогенних аерозолів, що ростуть завдяки краплям сірчаної кислоти, золи і органічних часток. Щоб підтримувати повітря в прийнятному стані на їхні викиди знадобляться різкі обмеження", – заявив керівник дослідження кліматолог Роберт Аллен з університету Каліфорнії в Ріверсайді.
У своєму дослідженні автори використовували дві кліматичні моделі – ACCMIP і CMIP5. З їхньою допомогою вчені вивчили, як у міру зростання температур зміниться концентрація антропогенних і природних аерозолів в атмосфері і який вплив вони матимуть. Кліматологи дійшли висновку, що частка аерозолів в атмосфері буде різко збільшуватися по мірі подальшої зміни клімату. Особливо це торкнеться середніх широт Землі. Причиною цього стане зростання середньорічних температур, яке призведе до зменшення рівня опадів і частоти дощів, що очищують атмосферу.
За словами дослідників, зростання концентрації аерозолів призведе до глобальної "ковдри" з туману і смогу, а також викличе зміну океанічних течій, рухів вітрів та інших важливих кліматичних процесів. Найбільше смогу і туману буде спостерігатися в літні місяці – червень, липень, серпень, коли рівень опадів над сушею часом буде падати на 40%. Однак у цих кліматичних змін все ж буде один позитивний ефект, відзначають вчені. Зростання частки аерозолів у верхніх шарах атмосфери буде сповільнювати глобальне потепління, оскільки частинки сажі і краплі рідин розсіюють і відображають в космос частину сонячних променів.
Коментарі