У ніч проти 26 грудня ураган "Дагмар" у Норвегії повиривав дерева з корінням, повалив електричні стовпи. Місцеві кажуть, це був найсильніший вітер за останні 30 років. Його сила сягала 41 м/с. Наступного дня вир зменшився та перемістився на північ Швеції.
Професор метеорології 56-річний Керрі Емануель з Массачусетського технологічного інституту пояснює, що урагани виникають, коли у повітряних масах відбувається збій і вони починають рухатися колом.
— У Норвегії та Швеції тепле і вологе повітря вступило в контакт з морем, почало підніматися. На висоті виділило тепло, потоки повітря почали закручуватися проти годинникової стрілки, захоплювали хмари. Коли швидкість вітру підвищилася до 130 кілометрів на годину, виник ураган "Дагмар". Він рухався у напрямку півдня, спочатку мав швидкість не більш як 20 кілометрів на годину, згодом посилився.
Щороку у світі виникають 80 потужних ураганів. Вони зазвичай охоплюють територію діаметром 150-600 км. Всередині виру мають спокійну пляму — "око урагану" — 5-20 км. У ній здається, нібито буря скінчилася. У тому місці вітер посилюється, коли "око" просувається далі.
2011 року найсильніші урагани в Україні були в червні. Тоді вітер виривав дерева з землі, перевертав машини, рвав дроти. Начальник відділу метеопрогнозів столичного Укргідрометцентру 59-річна Людмила Савченко каже, потужні бурі Україні найближчим часом не загрожують.
— Такі стаються в Україні рідко. Стихійне явище у нас виникає, коли вітер рухається швидше 25 метрів на секунду. Якщо сила вітру 30-35 метрів на секунду, ураган завдає великих збитків — руйнує будинки, перевертає машини. Найбільше вітрів у Криму та Карпатах, де є високі гори. Вони зупиняють циклон, тоді повітряні маси набирають вологу. Тому урагани в горах значно сильніші, ніж на рівнинах.
Коментарі