30 червня минуло 100 років із часу падіння на Землю Тунгуського метеорита. Площа поваленої тайги сягала 2,5 тис. кв. км. Учені досі не знають, що то було — астероїд чи комета. Однак підрахували: якби небесне тіло запізнилося приблизно на 4 год., то знищило б російське місто Санкт-Петербург.
Два місяці тому на конференцію до Вінниці приїхали півсотні дослідників комет, астероїдів, метеорів, метеоритів і кратерів із України, Росії, Білорусі, Азербайджану, Словаччини та Південної Африки.
— Загроза зіткнення Землі з астероїдом великих розмірів існує щодня, — розповідає 57-річний Володимир Солоненко, завкафедрою фізики Вінницького педуніверситету. — Астрономи припускають, що супутник Юпітера Калісто містить надлишок воднево-кислородної суміші. У разі вибуху ударна хвиля сягне Землі.
На Вінниччині є найдавніша в Європі Іллінецька астроблема — кратер, вибитий метеоритом на поверхні Землі. Приблизно 400 млн років тому на межі нинішніх Липовецького й Іллінецького районів зіткнулося космічне тіло, яке мало поперечник майже 300 м. Залишився метеоритний кратер завглибшки понад 10 м і діаметром майже 7 км. Метеорит вагою 40 млн т "зарився" в землю на 300 м. При падінні він розколовся на три уламки. Один потрапив у село Іваньки, решта — у село Лугова.
У США за грам дають до тисячі доларів
— Кратер цікавий тим, що є виходи речовини на поверхню землі, яка утворилася внаслідок зіткнення метеорита із Землею, — розповідає Марія Левченко, 66 років, провідний астроном Вінницького планетарію. Жінка стоїть на березі одного з кратерів у Луговій. — Це не метеорит, а спресовані базальтові і гранітні породи. Можна знайти й уламки самого метеорита. Він дорогий. У США за грам дають до тисячі доларів, а 3-кілограмовий уламок у Вінницькому планетарії коштує 200 тисяч доларів.
У складі каміння з Іллінецького кратера є всі відомі на Землі хімічні елементи. Його буро-коричневим камінням викладена бруківка біля села Іваньки. Селяни використовують каміння та глину з метеоритного кратера при будівництві. Сусіднє з Луговим село називається Жорнище. Колись із метеоритного каміння там виготовляли найякісніші жорна.
— Чай із полину, чебрецю чи звіробою, які збираю на берегах Іллінецького метеоритного кратера, надзвичайно корисний. Певно, рослини вбирають космічну енергію із зоряного каміння, — припускає Марія Левченко. — Останнього разу я знайшла в кратері цукровий буряк — рослина проросла між каміння.
Коментарі
1