Ексклюзиви
Четвер, 17 квітня 2008 20:00

На місці мамонта шукають древню людину

100 років тому в селі Старуня Богородчанського району Івано-Франківської області під час видобутку озокериту, земляного воску, у шахті знайшли туші мамонта та волохатого носорога. Тепер на цих землях Олег Адаменко, 72 роки, професор Національно-технічного університету нафти й газу, сподівається знайти кроманьйонську людину, яка змінила неандертальську.

— Якщо знайдемо згустки ізотопів вуглецю, характерні для організму тварин, то можна буде найти носорогів і мамонтів, а як пощастить — і кроманьйонську людину, — припускає науковець. — Вона також попадала у цю пастку і тонула в озерах.

Мамонт і носоріг, яких відкопали 1907-го, добре збереглися, бо застрягли у щільному шарі озокериту, куди не доходив кисень. Знайдений мамонт зберігається у Краківському музеї в Польщі. Частина його шкіри — у Львівському природознавчому музеї. Зі шлунків виявлених тварин учені дослідили неперетравлену їжу та відновили палеографічну ситуацію території. Мамонт щодня міг з"їдати 400 кг рослин.

— Понад десять тисяч років тому на території сучасних Карпат росли карликові берізки, трав"янисті рослини. Цю флору назвали тундростеп. Зараз такої кліматичної зони немає. Холодний клімат і водночас багато трави, — пояснює Адаменко. — Льодовики з нинішнього Прикарпаття відступили на північ, і мамонти вимерли. Львівська область була під зледенінням довший час, ніж Івано-Франківська та Чернівецька.

Дослідження поселень стародавньої людини в Старуні професор веде спільно з польськими науковцями. За допомогою зондування поверхні вивчають геологічну будову. Геохімічні показники води і ґрунту допоможуть визначити місця залягання нових знахідок. Олег Адаменко впевнений, що добре збережений кроманьйонець знаходиться під землею в селі.

— Знайти древню людину справді можливо. Навколо населеного пункту розташовані 12 пізньопалеолітичних і мезолітичних стійбищ, — переконує вчений. — Тим паче у скелеті однієї з тварин виявили залишок списа.

Зараз ви читаєте новину «На місці мамонта шукають древню людину». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 5238
Голосування Чому президент Зеленський погодився на "формулу Штайнмаєра"?
  • Хоче швидких перемог для себе і не розуміє наслідків для країни
  • Робить це через тиск європейських партнерів
  • Піддався Росії
  • Це зрада і немає, чого обговорювати
  • Ще не все пропало, ситуацію можна виправити
  • Ваш варіант у коментарях
Переглянути
Погода