Киянин Віктор Мудрієвський, 29 років, восени з'їздив на Мертве море в Ізраїль. Тиждень лікував там екзему.
— Із води виступають великі кучугури солі. Від сонця тріскають. Сіль на смак гірка. Місцеві розповіли, з кожним роком море всихає, тому вода стає солонішою.
Дніпропетровський геофізик 63-річний Володимир Тихомиров підтверджує, що рівень Мертвого моря з кожним роком знижується.
— Навесні зміліло на 11 сантиметрів. За рік може зменшитися на 1,5 метра. Це стається, бо поступово випаровується. Також багато води забирають заводи, де роблять косметику і препарати. Єдине велике джерело, яким живиться море — річка Йордан. За 50 років може висохнути зовсім.
Мертве море на 35% складається із розчинених солей. У водоймі не виживають ні тварини, ні водорості. Риба, яка випадково запливає в море із річки, вкривається шаром соляних кристалів і гине.
— Насправді це — озеро, бо прямого виходу до океану не має. Колись утворилося в геологічному розломі. Лежить у найнижчій точці земної поверхні — на 422 метри нижче рівня моря. Тому над ним товстіший шар повітря, який фільтрує шкідливий сонячний ультрафіолет. Пропускає лише корисні для людини м'які промені. У цьому місці неможливо обгоріти, навіть якщо сидіти під сонцем довго. Мінералами насичена не лише вода, а й повітря над нею.
Найглибше Мертве моря з півночі — понад 400 м, на півдні — до 15. Узимку та навесні температура повітря біля водойми піднімається до +20°С. Улітку спека сягає +35°С. Тоді з Аравійської та Сінайської пустель до моря рухається сухе гаряче повітря.
Коментарі