26 листопада американці запустили марсохід "Кюріосіті", що в перекладі означає "допитливість". Ракетоносій "Атлас-5" доставить його до планети Марс у серпні наступного року. "Кюріосіті" більший за будь-який із попередніх марсоходів. Він дослідить, чи можливе на Червоній планеті життя.
Марсохід опуститься у кратері Ґейла, діаметром 154 км. На шести колесах він може рухатися зі швидкістю 90 м/год, але рекомендована — 30 м/год. Розраховують, що за два роки служби "Кюріосіті" подолає 19 км. Двигун і апаратуру приводить у рух ядерний реактор на борту.
— Це неймовірна програма, рівнозначна трьом звичайним, — каже її виконавчий директор Дуґ Макквістін. — Наукова фантастика стає реальністю. Ми летимо на Марс і побачимо, що там є.
На відміну від попередників, "Кюріосіті" не шукатиме на Марсі слідів життя, що було колись. Його мета — дослідити, чи зможуть земні організми там жити в майбутньому. Марсохід візьме проби ґрунту, каміння, вимірюватиме температуру і рівень сонячної радіації. Такі дослідження проводять, аби спланувати перший політ на цю планету людей.
"Кюріосіті" вдвічі більший і в кілька разів важчий за попередні марсоходи. Важить майже тонну. Завбільшки, як невеликий легковик. У нього помістилося 80 кг наукової апаратури. Попередники могли підняти 6 кг. Вартість програми — $2,5 млрд.
На початку листопада в Росії завершили експеримент "Марс-500". Шестеро астронавтів прожили в обмеженому просторі, що імітував космічний корабель, близько 520 діб. Стільки треба, щоб долетіти до Марса, висадитися там і повернутися. Прогнозують, що люди полетять на Червону планету через 20 років.
Коментарі
2