Вужі та змії на зиму ховаються під коріння дерев, у нори гризунів, дупла, залазять у підвали. Утворюють кубла від 10 до 100 особин. Впадають у сплячку із жовтня по квітень.
— Вони шукають такі схованки, де температура не опускалася б нижче нуля. Утворюють кубла, щоб гріти одне одного тілами. Можуть обходитися без їжі півроку, — пояснює 58-річний Микола Слюсар, викладач Полтавського педагогічного університету. — Жирів не запасають. Восени часто гинуть. Вужі можуть ковтнути здобич, ширшу за них у чотири-п'ять разів, — жаб, птахів, гризунів, комах. Травлення триває тиждень, забирає багато енергії. Тому плазунам потрібне сонце. Зараз різко похолодало. Вужі та змії не можуть перетравити здобич. Вона загниває у шлунку. Тварини гинуть.
Кубло змій 51-річна Валентина Дяченко із села Зубані Глобинського району Полтавщини знайшла у своєму погребі.
— Заносили з дочкою буряки. Відкрили ляду — кубло на дні ворушиться. Я взяла лопату, полізла діставати. У кучі зашипіли, попіднімали голови. Вони темні, цятки збоку ледь-ледь видно. Раніше таких не бачила, — розповідає селянка.
Гадюки відрізняються від вужів формою тіла. Перші мають трикутну голову, різкий шийний перехват і тупий хвіст. У вужа шийний перехват відсутній, хвіст гострий. 10% вужів не мають білувато-жовтих плям на голові. Тому їх плутають зі зміями, пояснює Микола Слюсар. Щоб не ризикувати, радить викликати рятувальників. Вони допоможуть прибрати плазунів із льоху, хліва чи житла.
Коментарі