четвер, 07 квітня 2022 00:10

В Україні родять тропічні фрукти

Автор: fajnij-sad.com.ua
  Вишні сорту Іграшка ідеально підходять для консервування. Соковиті, мають щільну шкірку й не бліднуть у банці. Дерево дає врожай 20 років в умовах посухи
Вишні сорту Іграшка ідеально підходять для консервування. Соковиті, мають щільну шкірку й не бліднуть у банці. Дерево дає врожай 20 років в умовах посухи

Зміна клімату відкрила нові можливості

— Зміна клімату підштовхнула садівників до експериментів. Стали вирощувати хурму, інжир і манго, — каже 54-річна Валентина Литвиненко, доцент Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України. — Почалася мода на екзотичні культури, бо побільшало спеки й вони перестали бути делікатні.

Раніше люди зіштовхувалися навесні з розтріскуванням штамбу хурми чи манго від морозів. Зараз таких проблем немає.

Що змінилося в українських садах після потепління?

— Зі зміною клімату садівникам із холодних регіонів України відкрилися нові можливості. Тепер на північній і центральній територіях добре родять дерева, що раніше росли найчастіше на півдні: черешні, персики, абрикоси.

Підвищення середніх температур і часті посушливі періоди змушують садівників змінювати сорти й техніку догляду за ними. Ці зміни в природі сприяють ранній появі та збільшенню кількості шкідників.

Як адаптувати старі дерева до оновленого клімату?

— Головне правило в догляді вишень — бути на сторожі. З квітня треба перевіряти наявність шкідників. Стають агресивнішими, тому потрібні регулярні обробки. Не шукайте нових засобів, користуйтеся перевіреними. Вони діють, якщо не пропускати обробок.

Також не жалійте добрив. Їх зараз саме вносять, бо почалася вегетація. Для росту молодих пагонів добрі азотні добрива, а для закладки врожаю — органічні. Варто внести перегній і перекопати. Особливо, якщо земля піщана.

Які слід вибирати сорти вишень для закладки нового саду?

— Для технічної переробки та збору комбайном підходять Лутівка, Нічка, Балатон. У тих плоди темно-червоні, майже чорні. Для домашнього використання популярна Диво-вишня. Плодоносить на п'ятий рік. Вага ягід 10–12 грамів.

З дерева сорту Ксенія збирають 20 кілограмів урожаю. Плоди 10 грамів, темно-червоні. У нового сорту Іграшка ягоди не бліднуть у банці, тому підходять для консервації. Це ідеальне дерево для змін клімату та відсутності дощів. Інакше вражається моніліозом, так само, як і Нічка чи Тургенівка. У західних областях вистачає опадів, тому там краще садити Ерді ботермо чи Ксенія. Це стійкі сорти до цієї хвороби.

На які сорти черешні варто робити ставку українцям?

— З ранніх популярні сорти Травнева, Мелітопольська рання, Валерій Чкалов. З одного дерева збирають 60 кілограмів урожаю. Новинка — Валерія. У неї приплюснуті ягоди темно-вишневого кольору та вагою 9 грамів.

Із сортів середнього достигання найбільшими плодами може похвалитися Талісман. У діаметрі 36 міліметрів, важать 18 грамів. З пізніх найпопулярніші сорти серед фермерів і садівників Крупноплідна й Аннушка. Перша підходить для всіх регіонів, а друга — не годиться для західних. Там добре зарекомендували себе сорти Ярославна й Любава.

Чи треба дотримуватися територіальної близькості у придбанні саджанців?

— Дерево з однієї області приживеться в іншій, тож з імпортними таких проблем немає. Головне — не пошкодити в дорозі.

"Газету по-українськи" можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за "ковідну тисячу"

Зараз ви читаєте новину «В Україні родять тропічні фрукти». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути