— Кінь на прив'язі, худоба під лісом на випасі, коти, собаки — це можливі жертви хворих на сказ лисів,— каже Сергій Джумига, 33 роки, ветлікар із Рівного. — Заражений хижак нападає, кусає чи дряпає. Заражає покусаного сказом, а сам здихає. Це смертельна недуга, тому захищати від неї тварин треба обов'язково.
Серед носіїв сказу лисиць 70%. Свійських тварин хижаки інфікують найчастіше восени. У вересні й жовтні молоді лисенята виходять із нір і починають самостійне життя. Часто їм бракує харчів. Їжу шукають біля звалищ. Там їдять мертвечину, викинуті харчі. Також ловлять гризунів, які переносять сказ.
— Коти також ходять до смітників. Там можуть зустрітися із хворим лисом. Можуть подряпати одне одного чи покусатися. Заражений кіт повернеться додому й занесе на подвір'я інфекцію.
Собаки можуть захворіти від лисиці на полюванні або якщо хижак забіжить у двір.
— Сказ уражає нервову систему тварини. У неї пропадає страх, вона погано орієнтується на місцевості. У лиса слабшає інстинкт самозахисту. Він менше боїться людей, може йти до рук.
Інфекція через слину потрапляє до відкритої рани. Тому господар може заразитися сказом від своєї худоби.
— Одразу це непомітно. Інкубаційний період сказу в тварин сім-вісім днів. Хворий кіт може подряпати дитину чи вкусити собаку — і лише за тиждень виявиться, що він має сказ. Тому щепити тварин необхідно. Вакцина оберігає від недуги через два тижні після введення. Є препарати, які діють протягом року, а є такі, що захищають тварину два роки.
Хворі на сказ корови та коні падають і підводяться, намагаються зірватися із прив'язі й утекти, б'ються об огорожу. Їм кортить кусати інших тварин, людей. У худоби поступово віднімає задні ноги. Корови голосно і довго мукають. Кози також стають агресивні, ганяються за собаками, кусаються. Свині кидаються на інших.
Коментарі