понеділок, 14 січня 2013 00:30

Свиням підливають розсіл з оселедців

Автор: фото: Мирослава Соколова
  Дерев’яну підлогу в хліві стелять вище за цементовану. Сеча не затікатиме, і свині не мерзнутимуть у мокрій соломі
Дерев’яну підлогу в хліві стелять вище за цементовану. Сеча не затікатиме, і свині не мерзнутимуть у мокрій соломі

Андрій Поштар, 39 років, з міста Гайсин на Вінниччині взимку ріже дорослих свиней та купує молодняк. Годує їх різним кормом. Старим тваринам дає їсти двічі на день, малим — тричі.

— Двом 4-місячним поросятам уранці та ввечері згодовую по відру їжі. Даю так, щоб наче трохи голодними лишилися. Тоді краще їдять і ростуть. Якщо свиня переїсть, то днів чотири, а було в мене, що й тиждень не їла.

Свиня насичується за один підхід. Якщо до вечора не кричить — їжі вистачає. Голодна рохкає, не лежить, бродить. Наступного разу їй дають більше корму. Зайве тварина залишить у кориті. На таку кількість наступного разу зменшують порцію. Але за тиждень знов збільшують, бо тварина росте. Їдять однакову порцію піврічній свині.

— Залишки перед новим годуванням вигортаю. В хліві тепло, то за день їжа в кориті скисає. Свині можуть похворіти.

Влітку годує кропивою, замішаною з водою та сухою дертю. Взимку її запарює. Це вдвічі економніше, ніж давати сухий корм. Виходить більше за об'ємом. Також варене ситніше, краще засвоюється. Літр дерті висипає у відро й заливає 3 л окропу, розмішує кописткою і накриває. Висівки набрякають до піввідра каші. Дотирає буряк, додає пригорщу вареної картоплі й доливає теплу воду до повного. Теплу їжу свині їдять охочіше, зігріваються. Щоб були здоровіші та мали кращий апетит, додає стакан розсолу з квашених овочів або півсклянки юшки з оселедців.

— Колись купував тюльку. Була дешева, а тепер це дорогі свині виходять. Восени їм квашу огірки-насінники. Два потер на відро й розсолу не ллю. Від солоного у них краще працює шлунок, живкіші та глисти не заводяться. Часом вкидаю вугляки — залишки від перегорілих дров. Особливо, коли починають скреготати зубами. Як не вистачає їм кальцію, то можуть погризти вугли і стіни хліва. Вони зсередини обкидані глиною. Як таке роблять, то можна дати грудки білої глини, але чистої, без домішок. Інакше свиня отруїться. В крайньому разі краще вкинути грудку звичайної рудої. Треба дивитися,щоб у ній не було ніяких цвяхів та інших предметів, бо поріжуть рило, поколють язик.

Глину й вугілля кладе в порожнє корито. Їжею не заливає. Якщо немає розсолу чи квашенини, до свинячого кулешу можна всипати столову ложку солі без верха. Малим поросятам перші два місяці Андрій Поштар вбиває свіжі яйця. Одне в день на кожне порося. Ллє їм у харч по півсклянки свіжого молока чи сироватки. Від цього молодняк швидко росте, кріпне, має чисту шкіру.

— Старі теж люблять, щоб добавити молока, але тоді не треба лити розсолу і класти тюльки. У мене від суміші квашених огірків і молока на свиню такий був напав понос, що ледве виходив. Навіть звіробій кабанові заварював.

Взимку свиням більше кладе соломи. Вони у неї зариваються та гріються, гризуть. Найбільше люблять солому з гороху, добре йде квасолиння, кукурудзиння.

Навпроти корита солому не стелять

Свиня з протилежного боку від корита робить туалет. Тому стелити там солому не варто, застерігає Андрій Поштар.

— Краще, щоб частина хліва, де стоять корито й свинячий туалет, були залиті цементом. Підлога має бути покатою, щоб був стік. На іншій половині загорожі стелять підлогу. Там свиня лежатиме і їй не буде холодно на дошках. Якщо все залите цементом, простудиться, кашлятиме й матиме запалення легень.

Постелив підлогу на 20 см вище над цементом. Так сеча не затікає туди, де свиня лежить.

 

Зараз ви читаєте новину «Свиням підливають розсіл з оселедців». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути