
— Пирій дістав. Весною не змогли виволочити половину городу. Ту, де менше пирію, кілька разів перебивали мотоблоком, — розповідає 57-річна Світлана Васильченко зі Сміли на Черкащині.
Там, де ріс прирій, посадила картоплю, моркву, цибулю. Збоку вздовж підготовленої ділянки, де було найбільше бур'яну, посіяла квасолю.
— Чула, що в її тіні пирій пропадає. Наприкінці серпня зірвала квасолю, а там — чисто. Зате як вибрала картоплю, то пирій у ній прорізав великі бульби. Влітку ділянку з пирієм кропила двічі хімікатами. Після першого разу пішов дощ, потім пекло сонце й теж результату не дало. Отрута вся випарувалася й у рослину не попала.
Жінка живе на околиці міста. Біля хати має 10 соток землі.
— У нього потужна коренева система, що глибоко йде в землю. Повністю викопати не вдається, щось таки залишається. Часу з ним гратися немає, бо працюю. А з маленького залишку корінця швидко розростається новий кущ. Мені радили влітку, коли дуже пекло сонце, половину зарослої ділянки перекопати. Землю з пирієм перевернути, щоб коріння висихало. Так тільки ж на це треба чоловіча сила, — додає Світлана Дмитрівна.
— Перекопувати ділянку краще не лопатою, а вилами. Так можна витягти весь кущ. Випадково знайшов рішення для ледачих. У саду на густо зарослому місці пирію склав купу дощок, поряд застелив "дорожку" з руберойду. За півтора місяці дошки використав на підлогу. Під низом була чорна земля. Пирію як не було. Порожнє місце побачив і під руберойдом. Жодного зеленого паростка, — каже 51-річний В'ячеслав Жовтоніг із Черкас.
Механічною обробкою позбутися пирію неможливо, вважає 55-річний Григорій Господаренко з Уманського національного університету садівництва:
— При подрібненні кореневища сплячі бруньки почнуть відростати. Пирію буде ще більше. Під час інтенсивного росту треба внести гербіцид із гліфосатом: "Раундап", "Антибур'ян", "Ураган". Діють через листкову поверхню рослин і сягають коріння. Можна вносити навесні або на початку літа. На ділянці з пирієм, що оброблятиметься гербіцидами, можна садити гарбузи чи кавуни з динями. Кущі перед обробкою накрити плівкою.
Восени, коли пройдуть дощі, почнеться друга хвиля відростання пирію. У цей період його теж можна знищити гербіцидами. Загине за два тижні.
— Корінь пирію виділяє речовини, шкідливі для городини і фруктових дерев. Не реагує лише кизил. Решта знижують урожай, ніби їх не поливали. Тому з ним треба боротися не лише на городі, а й у саду, — наголошує Григорій Миколайович.
Один портулак дає до 10 тисяч насінин
— Дуже складно боротися з портулаком. Має м'ясисте й розгалужене стебло до 30 сантиметрів завдовжки. З'являється наприкінці червня і цвіте впродовж липня-вересня. Насіння дозріває за місяць.
Одна розвинута рослина дає до 10 тис. насінин. Вони проростають на глибині 1–3 см.
— Боротися механічним методом нічого не дасть. Зрубана й залишена на землі рослина дуже повільно віддає воду й висихає. Вночі поглинає росу, може знову прирости. Після дощу це гарантія. Якщо й висапали, то винесіть із городу.
Із портулаком радить боротися гербіцидами.
— Якщо завівся на городі, наступного року знову з'явиться. Насіння зберігається десятки років. Має рецептори на азотні добрива. Коли їх вносять, рослина це відчуває. Сходить навіть те насіння, що півстоліття пролежало в ґрунті.
Коментарі