— Удома вирощую тільки китайську вишню. Вона солодка, на відміну від звичайної, — каже 52-річний Максим Сологуб із міста Козятина Вінницької області. — Садок нагадує квітник, коли зацвітають китайки. Їхній цвіт пахне сильніше за вишневий. Низькі кущі схожі на величезний букет.
Китайська вишня — кущ, який виростає до 2 м. Гілки тонкі, червоного кольору. Плоди темно-червоні. Щільно прилягають один до одного на пагоні, не звисають. Рослину часто називають червоною обліпихою. З одного куща можна зібрати 8–10 кг ягід.
— Люблю їх, бо вони не обсипаються. Можна не спішити обривати. Невибагливі до ґрунту. Ростуть всюди. Головне, щоб було багато сонця. У тіні не даватиме плодів.
На одному місці китайська вишня росте не більш як 10 років. Кущі самозаплідні, мають і чоловічі, і жіночі квітки. У садку має бути 5–6 рослин, щоб запилювали одна одну. Їх слід вчасно оновлювати.
— Розмножую насінням, яке висіваю на початку листопада. Так точно знаю, що виросте сорт, який треба. Вже кілька разів мене дурили, коли купував саджанець на базарі, — говорить Сологуб.
Кісточки з ягід промиває і сушить у затінку. На початку вересня змішує їх з мокрим піском, кладе в прохолодне місце. Через місяць-півтора висіває в землю. Глибина борозенки має бути 3–4 см. Насінини кладе через 2–3 см. Зверху насипає пісок і ґрунт. Можна ще додати листя або тирсу. Весною з'являються сходи, які за рік виростають до півметра. Наступної весни розсаджує їх на постійне місце. Перші плоди можна отримати через три роки.
— Часто удобрюю ґрунт. Коли вишня цвіте, даю по 50 грамів азоту і калію та 70 грамів фосфору. Восени кущу треба органіка, тому під кожну дорослу рослину кладу два відра перегною.
Вже з другого року у вишні формують крону. Спочатку зрізають зайві пагони. Залишають тільки 10 найсильніших. Однорічні пагони вкорочують до 40 см. На наступний рік обрізають по 20 см гілки з боків.
За п'ять років китайську вишню треба омолоджувати. Для цього щорічно зрізують найстарішу гілку. На її зміну залишають одну молоду. У куща має бути 6–7 сильних гілок.
— Мої вишні зими не бояться. Витримують морози до 35 градусів. Але на них часто нападає грибок моніліоз. Він буває після теплої зими або коли дощить під час цвітіння. Грибок обпікає гілки, листя і цвіт, мов вогонь або мороз. Щоб його позбутися, не обов'язково зрізати гілки. Можна весною обприскати розчином хлорокису міді. 30 грамів його розводжу в 10 літрах води.
Коментарі