Карликовий гранат ростиме на підвіконні багато років. У кінці весни нове деревце вкривається яскраво-червоними квітками. А восени буде перший врожай. Плоди виростають трохи менші за базарні. А на смак вони нічим не відрізняються.
— Гранат серед екзотичних рослин найменш вибагливий. Його тільки поливай, обрізай та плоди збирай, — розповідає 39-річний киянин Олександр Москвич. Екзотичні рослини чоловік почав вирощувати в квартирі 12 років тому. Першим Олександр посадив лимон. Із часом з"явилися гранат, мандарин, інжир, маракуйя та фейхоа.
Для вирощування тропічних дерев треба купити спеціальне насіння чи саджанець. Насінини із фруктів, що зараз продають на базарах, не підходять. Рослина з них може й виросте, але зацвіте вона років через 15.
— Нехай деревце росте цілий рік. Тільки навесні його можна "почистити". Обрізку проводять двома способами. Для куща — прибирайте зайві гілочки і надайте рослині круглої форми. Але симпатичніше вона виглядає на кшталт пальми, — каже чоловік показуючи яскраві фотографії своїх рослин. — Щоб вийшла пальмочка, потрібно залишити найміцнішу гілку, а все інше обрізати. Деревце витягнеться вгору й пустить нові пагони.
Щороку фрукт пересаджують у новий горщик
Не треба лякатися, якщо листя почне жовтіти та опадати. Гранат — листопадний. Наприкінці жовтня його виставляють на вулицю чи на балкон і чекають, доки осиплеться все листя. Якщо на балконі температура не нижче плюс одного, фрукт можна залишити там на всю зиму. Скидаючи зелень, рослина відпочиває та набирається сил.
— Гранату треба дати перепочинок. Інакше листя пожовкне та облетить улітку, в розпал цвітіння. Тоді порушиться природний процес розвитку і він ростиме дуже мляво, — пояснює Олександр.
Щороку фрукт бажано пересаджувати в новий горщик. Він має бути на 3–5 см більший за попередній. Відразу садити у великий горщик не варто. І часто поливати теж. Її "напувають", коли земля стане сухою. Перед поливом ґрунт слід розпушити, щоб не було кірочки. Воду лити порціями.
— Деревце добре розвиватиметься на західній, східній чи південній стороні будинку. Воно любить багато світла, тоді краще цвіте. Але від прямих сонячних променів його треба захищати, — каже Москвич.
Гранат розмножується легко. Насінину з дозрілого плоду потрібно посадити в невеликий горщик чи пластиковий стаканчик. За декілька місяців матимете новий кущик.
Гранат потребує дерново-піщаної землі. Торф"яна та чорнозем йому не підходять.
— Найкраще накопати землі під деревом у листяному лісі. Але не під дубом, бо там містяться шкідливі дубильні речовини. Особливо хороший ґрунт у Київській області, — каже киянин Олександр Москвич, який вирощує гранати в квартирі.
Можна приготувати для вирощування граната таку суміш: 4 частини землі, 1 частина річкового піску. В горщик додати трохи старого перегною.
Гранат корисний для печінки та селезінки
Плоди граната корисні для зміцнення печінки, при жовтусі, хворобах селезінки. Вони покращують колір шкіри обличчя. Гранатові зерна мають цілющі властивості, допомагають при недокрів"ї. Вони стануть у пригоді людям із хворобами шлунково-кишкового тракту.
Коментарі