— Посадила кілька дерев-садків. Це коли на одній рослині щеплені одразу кілька сортів. Так зручно, бо весь рік маю і ранні яблука, і зимові. За цим принципом можна вирощувати груші, сливи, вишні чи абрикоси, — розповідає 54-річна Світлана Суботіна з села Бачів Перемишлянського району Львівської області.
Дерево-сад економить місце посадки й забезпечує безперервний урожай від поєднання ранніх, середніх і пізніх видів. Вони стійкі до хвороб, тому господиня їх не обприскує. Зате підживлює перегноєм. Розкладає його у квітні навколо стовбура.
— Такі саджанці можна купити, хоч я щеплювала сама. Живці нових сортів узяла в сусідів.
З осені ріже живці для щеплення із двома бруньками. Робить косий зріз із низу догори з протилежного боку від нижньої бруньки.
— Частина пагона, на який щеплюється, і живець мають бути однакової товщини. Тоді швидко приживуться. Якщо живець меншого діаметра, його треба зміщувати. Щоб хоча б з одного боку, краще нижнього, зійшлися краї живця та щепи.
Ставить у погребі у вологому піску до весни. Тоді замочує на добу у воді.
Прикладає зрізами живців докупи й обмотує плівкою. За місяць пов'язки знімає. Наступної весни вибирає два найміцніші пагони, які виросли з прищепленого живця. З решти зриває по три верхні листки, щоб краще росла щепа.
— Дерево-сад годиться більше для любителів. Господарствам не підходить, бо важко збирати й сортувати врожай різних сортів, — каже Андрій Тітов, 36 років, власник садового розплідника із міста Бахмут на Донеччині. — Краще щеплювати сорти однієї пори дозрівання. Так легше удобрювати й обприскувати від шкідників. Вони не перезапиляться, але потребують одних добрив. Не можна поєднувати на одному стовбурі яблуню та грушу, або персик з абрикосом. Вони хоч і подібні, але ростуть по-різному.
Коментарі