Голова Хмельницького товариства садівників 60-річна Тетяна Васильєва обриває цвіт із ремонтантної суниці. За місяць пересаджуватиме. Робить так щороку.
— Деякі садівники помиляються, бо хочуть, щоб три роки плодоносила, як звичайна полуниця. Так не може бути. Матку треба викидати. Наступного року дасть може три-чотири ягідки. Весною віддала свої плоди, а влітку викинула діток. Зараз плодоносять уже вони. Добре вкорінені, можна пересаджувати. І що раніше — то краще. Цвітоноси прибираю, щоб розетка не виснажувалася, а йшла в корінь і листя. А то кине листочок і пускає квіти. Як висмикнути, навесні дасть повноцінний урожай.
Що три дні поливає суницю вечорами дощувальною установкою.
— Потребує великого догляду, бо із квітня до листопада постійно в ягодах. Як не дати пити і їсти — урожаю не дасть. Три тижні не було дощу, то вертушка крутиться і поливає. Зараз сорт Тельма плодоносить і потребує води. Тоді кущ здоровіший і ягоди стандартні. Як не поллєте, набере ягід і загине.
Обробляє від гнилі і хвороб препаратом Тельдор, від шкідників — Люфокс або Енжіо.
— Зараз тепло, суничні кліщі просто скаженіють. Де є плоди, обробляємо органічними препаратами Фітоспорином і Актофітом. За день вже можна їсти.
Каже, найкраще пересаджувати кущі з другої половини вересня до листопада. Дні не спекотні, суниця добре проростає. Переносять на нову територію, а стару грядку прибирають.
— Суниця не любить, коли її садять після помідорів, картоплі, огірків. Бо хворіє тими ж хворобами — фітофтора, плямистість. Добре росте після гороху, часнику, цибулі, ранніх овочів.
Садить двома рядами у шаховому порядку на 80 см між рядами і 25-30 — між кущами.
— Перед викопуванням поливаю грядку, щоб земля була волога. Лопаткою підкопую кущ, пересаджую із грудкою землі. Роблю рівчак на штик лопати, заповнюю перегноєм і деревною золою. Ще кладу безхлорні калійні добрива, такі як екоплант. Його виготовляють із соняшника. Кілком роблю дірочки й у них саджу розетки. Тоді повністю мульчую поле, щоб лише листки трохи виглядали. Так бур'яни не ростимуть і земля буде пухка, як під подушкою. Поливаю по соломі.
Укорінюється суниця за два тижні. На снігу ще червоні ягоди лежатимуть. До слідуючого врожаю у травні нічого робити. Лише восени й ранньої весни обробити від шкідників, а так по суниці нема чого шастать. Плівкою чи спанбондом накрили — і все. У нас тут є польські фермери, то по грядках ходять босі, щоб вусик який не задіти.
Збирають кілограм ягід із куща
Тетяна Васильєва радить садити 20-30 кущів ремонтантної суниці на сім'ю з чотирьох людей.
— Матимете мисочку ягід через день. Для себе вирощуємо англійський сорт Флорін, бо вдвічі солодший за норму. Доки ягода не набере 40 грамів — зелена. Тоді за ніч червоніє. Добрий для заморозки, бо тримає форму. Фінесса — конічна і тверда. Портола — красива, але дрібніша, тому йде на продаж. Ці сорти нові, не хворіють, дають за сезон від кілограма до двох із куща. Суниці Альбіон — смачні й дуже тверді, можна різати ножем. На продаж добрі, бо транспортабельні. Як для себе — занадто кислі.
Коментарі