Черкасець 65-річний Валентин Кравченко видаляє частину листя з кущів помідорів і пасинкує аж до дозрівання плодів. Це сприяє кращому врожаю.
— Якщо пагони помідора затіняють листям один одного, то основні сили кущ витрачає не на дозрівання плодів, а на боротьбу за сонячне проміння, — пояснює. — Це стосується й листя. Якщо листок не освітлений сонцем, він не збагачує рослину продуктами фотосинтезу, а лише затіняє плоди, уповільнює провітрювання.
Із початку росту садівник обриває на кущах нижні листки. Перед дозріванням томатів стебла не мають листя до 30 см знизу.
— Так само обрізаю й верхні кінці пагонів із квітками, щоб рослина віддавала соки плодам. Середину куща пасинкую. Протягом літа таку ж процедуру роблю й з виноградом. Повністю видаляю знизу листя для освітлення грон. Також обрізаю вершки пагонів. Для фотосинтезу залишаю приблизно по 10-12 листків на одну грону. Це баланс між користю для врожаю й рослини.
Перед дозріванням томатів садівники більшу частину листя зрізують, залишають два-три листки на плід.
— Згодом плоди самі починають виробляти речовини, які брали із листя завдяки фотосинтезу, — каже агроном з Миколаєва 47-річний Андрій Цвіркун. — Щоб фітофтора не знищила врожай, варто зрізати все пошкоджене листя.
Вінничанин 63-річний Іван Яворський прискорює достигання баклажанів, коли настає прохолодна дощова погода.
— Від сирості грибки розвиваються, то є ризик, що урожай пропаде ще зеленцем. Якщо ночі холодні, листя росте, а баклажан набирає масу повільно. Аби пришвидшити дозрівання, треба трохи пошкодити стебло. То для будь-якої рослини шок — усі сили віддасть плодам.
Високорослі грубі стебла баклажанів прорізує вздовж на кілька сантиметрів, усередину вставляє паличку.
— Також добре надірвати коріння. Беруся за низ стебла і підтягую, наче хочу видерти із землі. Треба, щоб обірвалися дрібні крайні корінці. Так рослина отримуватиме менше поживних речовин із ґрунту. Листя перестане рости, соки підуть у плоди.
7 000
квіток за день встигає запилити робоча бджола. Щоб виробити 100 г меду, комаха пролітає 46 тис. км. Це так само, якби вона облетіла планету по екватору.
Коментарі