Понеділок, 05 березня 2012 15:45
Микола Рябчук
Микола Рябчук
Микола Рябчук

Терновий берег

Два польських містечка — Тарнобжеґ і Сандомєж — розташовані зовсім поряд на березі Вісли. А проте більшу частину історії вони належали до різних воєводств і навіть імперій.

Сандомєж — славетніший. Тут урядували королі, засідали архієпископи, його пам'ятки приваблюють юрби туристів.

А нещодавно місто прославилося ще й завдяки знятому тут серіалові "Отець Матеуш" — рімейкові італійського "Дона Матео", такoго собі новочасного отця Брауна, що розплутує кримінальні історії.

— У Сандомєжі за всю історію не було стільки вбивств, як у кільканадцяти серіях фільму, — сміється товариш.

Він родом із Тарнобжеґа і до сусідів, схоже, ставиться з іронією. Його місто — теж старовинне, але від тої старовини залишились окрушини. А прославився Тарнобжеґ копальнями сірки, що в останні десятиліття зробилися нерентабельними.

Товаришеві батьки працювали на сірчаному комбінаті. А він навчався в палаці Тарновських, де містилася школа. Тепер там відкрили музей і товариш натхненно розповідає мені про його господарів — так, ніби вони були його вчителями чи родичами. Останній Тарновський загинув під час пожежі, коли завалився сволок у бібліотеці, з якої він виносив книжки.

— Тарновські були великими коронними гетьманами. Вони заснували, крім Тарнобжеґа, Тарнув, Тарноґруд і Тарнопуль.

— Тернопіль, — уточнюю я.

Хоча знаю, що раз вони були Тарновськими, а не Тернівськими, то не могли заснувати ані Тернополя, ані Терніва, ані Тернограда, ані Тернобрега.

Просто вже кортить мати еліту, здатну рятувати книжки в бібліотеці, а не власні шкури за яким-небудь межигірським парканом чи депутатським імунітетом. Щоб не було так соромно перед сусіднім заможнішим Сандомєжом.

Зараз ви читаєте новину «Терновий берег». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

9

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода