Понеділок, 29 квітня 2013 15:32
Микола Рябчук
Микола Рябчук
Микола Рябчук

Пасіонарність

У недавньому інтерв'ю історик і журналіст Вахтанг Кіпіані проникливо зауважив, що в Україні відбувається асиміляція Заходу, а не Сходу. "Не Львів приходить у Донецьк, а Донецьк — у Київ та Львів". Не міфічні бандерівці окуповують Україну, а конкретні пацани зі специфічними цінностями, більше знаними як "понятія".

Все йде до того, прогнозує Вахтанг, що вони "здеморалізують нас і зжеруть", тому що "впертіші, сильніші, пасіонарніші". Одне слово — послідовніші.

Я не люблю слова "пасіонарність", що апелює до біології. Воно підміняє гумільовською цивілізаційною містикою цілком конкретні соціально-історичні обставини, які ту гадану "пасіонарність" зумовлюють. Я не вірю в неї, бо знаю, що кочівників Чингісхана гнала вперед банальна потреба нових пасовищ. Так само як норманів — демографічний бум, а західних мореплавців — меркантильні потреби дедалі заможнішого купецтва.

Лише Тимошенко належить до тих, хто "може"

Не варто називати магічним словом "пасіонарність" звичайну нахрапистість, жадібність і безпринципність. На це є значно точніше, хоч і неперекладне, на жаль, слово — "беспредел".

У пропагандистському фільмі Довженка "Арсенал" є геніальна сцена, в якій петлюрівський урядовець хоче покарати більшовицького саботажника. Проте не наважується вистрілити йому в обличчя і вимагає, щоб той повернувся спиною. Більшовик відчуває слабкість інтелігента — з його кумедними моральними принципами і ще кумеднішою вірою в цінність людського життя.

— Ну, что, не можешь? — глузливо каже він, відбираючи у петлюрівця пістолет. — А вот я — могу!

І стріляє без жодних вагань.

З-поміж усіх сьогоднішніх помаранчевих, здається, лише Тимошенко належить до тих, хто "може". І саме тому "регіонали" ніколи їй не дадуть порушити власну монополію на "пасіонарність".

Зараз ви читаєте новину «Пасіонарність». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

22

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода