Величезна різниця між доходами в центрі та на периферії — характерна ознака всіх країн третього світу. Саме тому довкола столиць розростаються велетенські сламси, чи, як у нас кажуть, хрущоби. Одна з них — Кібера коло Найробі — прославилася чи не найдужче завдяки оскароносному фільму Фернандо Мейрелеса "Вірний садівник". Відтоді до цього сламсу приїжджають тисячі туристів, аби за 6 доларів отримати двогодинну екскурсію і сфографуватися на тлі трущоб із місцевими злидарями. Серед високоповажних відвідувачів Кібери згадують і генерального секретаря ООН Бан Кі Муна, і британську поп-зірку Джамелі, і Боно з U2.
У мас-медіях замиготіли фантастичні цифри щодо чисельності жителів Кібери. І лише зовсім недавно урядовцям удалося їх полічити. Цифра виявилися значною — 170 тисяч, а все ж досить далекою від міфічного мільйона.
Для жителів сламса це обернулося зменшенням міжнародної допомоги, бо ж з'ясувалося, що на кожних десять осіб тут припадає одна недержавна організація. Серед різних проблем, якими ці НДО займаються, є боротьба зі СНІДом, ліквідація неписьменності, ази гігієни та, не в останню чергу, будівництво громадських вбиралень. Тому що найбільше враження на багатьох відвідувачів Кібери справляють так звані "літаючі туалети" — пластикові пакети з лайном, що їх місцеві жителі по нужді жбурляють куди подалі — на сусідські подвір'я, дахи та вулиці.
Україна, звісно, не Африка і навіть поки що не Росія. А все ж раджу землякам запасатися пластиковими пакетами. Що ж до Боно та Елтона Джона, то вони завітають до нашого сламсу й самі, без підтримки доброчинного Віктора Пінчука, щиросердого Дмитра Фірташа та щонайбезкорисливішого Ріната Ахметова.
Коментарі
14