У більшості зі 108 шкіл Берегівського району Закарпаття працюють класи з угорською мовою навчання поряд з державною. При цьому у 37-ми з них немає жодного класу, в яких діти вчаться лише українською.
Натомість українське законодавство не дозволяє роботу шкіл з навчанням мовою нацменшини. Мають бути створені окремі класи або групи, де вчитимуться мовою нацменшин та державною, повідомили на сайті уповноваженого із захисту державної мови.
До того ж у згаданих класах час навчання українською має збільшуватися від 20% у 5-му класі до 60% у старшій школі. Однак у Берегівському районі діє чотири школи, офіційні повні назви яких містять слова "з угорською мовою навчання". Це Попівська, Рафайнівська, Шомівська і Запсонська гімназії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки закладів освіти зруйнували росіяни в Україні: відповідь МОН
У цих школах не передбачено, що предмети мають викладати українською. Дітей навчають одночасно двома мовами. При цьому угорська удвічі переважає. А це порушення законодавства.
"В окремих актах МОН, всупереч законодавству, є визначення "школи з угорською мовою навчання". Відтак цей нюанс може бути підґрунтям для шкіл порушувати законодавство про державну мову. Діти ж у такому разі де-факто не вчать українську мову", - розповіли в офісі уповноваженого із захисту державної мови.
Уряд Угорщини роками систематично фінансує Закарпаття, вкладаючи в прикордонний регіон мільярди гривень і нарощуючи вплив в Україні. Журналісти проаналізували розподіл угорської допомоги через один з основних державних фондів – імені Бетлена Ґабора.
Гранти надходили до прикордонного регіону регулярно з 2011-го до 2020-го. Їх розподіляли за різними напрямами й надходили вони як окремим особам, так і організаціям. Понад половина грантів, а це щонайменше €62 млн, витратили на утримання освітніх установ, освітні програми й подорожі, підручники та будівництво шкіл і дитсадків. Крім того, уряд Угорщини також доплачує соціальним працівникам, поміж яких учителі, медики, бібліотекарі, що знають угорську мову.
Коментарі