17 серпня в селі Великі Сорочинці на Полтавщині урочисто відкрили Сорочинський ярмарок - 2021.
Нинішній ярмарок значно скромніший за попередні. Багато порожніх рядів, як у містечку майстрів, так і в зоні, де торгують товарами широкого вжитку.
- Щороку їздимо на ярмарок. Саме в перший день приїжджаємо, а потім, буває по два-три рази ще навідуємося. За емоціями та враженнями, в основному. Зазвичай, навіть у перший день, людей яке сільодки в бочках. А сьогодні - просторо і в рядах, і на алеях. Людей помітно менше, - каже кременчужанка Юлія.
За дві години до офіційного відкриття, в торгових рядах вже викладали товар. Чим він незвичніший, тим більше шансів привернути увагу покупців, кажуть підприємці.
Ігор Прилуцький з Кропивницького продає варення з шишок. Привертає увагу незвичним костюмом.
- Костюм "збірна солянка". Гаманець - монгольський, шаровари під монгола. Чоботи теж монгольські, а рубаха - слов'янська. Оздоблена ручною вишивкою зі старослов'янськими знаками - сварогами. На шиї висить герб Самарканда. Тому що ми робили тему тамерланських воїнів, я реконструктор, - каже про себе Ігор.
На ярмарок особисто приїхав уперше.
- Завжди, коли їду на масштабні фестивалі, то беру з собою свої костюми. Люблю бути в центрі уваги, - пояснює.
На ярмарку продають багато вишиванок. Цього товару, здається, найбільший вибір - порівняно з усім іншим.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Безкінечна медовуха та дорогущий шашлик: як гуляє головний ярмарок України
Ціни виросли у порівнянні з попереднім ярмарком, який відбувся позаторік - у 2020-му Сорочинці відмінили через пандемію. Найдешевша доросла вишиванка - від 350 грн. Це машинна вишивка невеликої щільності на тканині, в складі якої є синтетика. Найбільш популярна ціна на сорочки починається від тисячі гривень. Ціна на авторські та дизайнерські, а також тонку ручну роботу коливається в межах 10-16 тис. грн. У підприємців, які тримають власне виробництво, можна знайти оригінальні моделі та кольори.
- Від 150 гривнів - це дитячі з домотканої тканини з домотканими нашивками. 250-400 середньо вишиті, або 700-800 - рясно зашиті вишивкою. Жіночі від 350 гривень до трьох тисяч. Плаття - дорожчі. Стараємося, щоб там було багато вишивки. Бо коли людина купує вишиванку, вона хоче, щоб це було красиво, насичено, по-багатому, - каже львівянка Олена Гнідець.
На Сорочинські ярмарки їздить з десяток років. Це дає можливість вивчати попит та планувати моделі на наступний рік, пояснює. Цього року за участь в ярмарку заплатили 18 тис. грн. У ціну входить місце та намет від організаторів торжища.
Протягом шести днів народні майстри ночуватимуть у наметах біля товарів. Харчуються продуктами, що привезли з собою та на фудкортах. Останніх цьогоріч значно менше. Практично зникли кафе та ресторани просто неба на головній алеї біля центральної арки, що є одним із символів ярмарку. Тут є намет із кальян-баром, де пропонують присісти на низькі крісла. І поруч в кафе подають галушки та вареники.
Тут їсти можна лише стоячи за високими столами.
Ціни на їжу різні. За один великий вареник подекуди просять 20 гривень за картоплю чи капусту, та 25 - за м'ясну начинку. Ціна на шашлик за 100 г - від 40 до 50 грн, стільки ж коштує порція плову чи перша страва. Півлітровий стакан пива - 25 грн, квас - від 20. Ціни різняться. За півлітрову пляшку води в одному кафе просять 20 грн, а в їх сусідів таку ж ціну просять вже за літр води того ж виробника.
Що до видовищ, то їм у Сорочинцях теж приділяють увагу. Протягом дня концертні програми тривали на усіх трьох сценах - "на млині", у "садибі Хиврі" на центральній алеї та на головній сцені. Ввечері на ній проводитимуть комерційні концертні програми. Цього року можна потрапити на виступи гуртів "Евшан Zillia", "Комора", "Ляпіс-98", а також сольних виконавців - Олега Кінзова, Наталії Май, Альони Карат та Олі Полякової.
Відкривати Сорочинський ярмарок-2021 цього року приїхав голова Верховної Ради України Дмитро Разумков. Зустрічали його заступники голови Полтавської ОДА. Очільника області Олега Синєгубова, як і господині Сорочинського ярмарку Світлани Свіщевої, на відкритті не було.
Триватиме ярмарок до 22 серпня - офіційне закриття заплановане на 17:30.
Сорочинський ярмарок в Україні відновили 1999 року. Леонід Кучма приїжджав сюди 2003-го. До нього важко було пробратися через велику кількість охорони. Віктор Ющенко відвідував Сорочинку двічі. 2007 року купив вишиту сорочку і шість ляльок-мотанок. 2009-го прилетів на вертольоті, придбав спеції в узбецьких торговців. Вони подарували йому свій національний одяг і ніж. Віктор Янукович 2010 року на Сорочинцях купив вишиванку, керамічну статуетку-куму, картину леопарда з бурштину, докторську ковбасу та діжку для соління.
У 2020-му організатори спочатку оголосили дати проведення чергового ярмарку, а потім - про його скасування. Причина скасування, яку назвали - пандемія та карантинні обмеження.
Коментарі