На Черкащині учасник АТО Олег Савранський із вагітною дружиною зимував у землянці. Оселився у селі Новоселиця Катеринопільського району. Просив у сільської ради будинок. Але запропоновані будинки не підійшли. Кореспонденти Gazeta.ua побували у родини бійця.
26-річна Ольга Савранська виходить до залізничної зупинки об 11:00. Веде у двір без паркану. Зліва невеликий скопаний город, за ним напіврозвалена хата. Біля неї недорога китайська автівка.
33-річний Олег Савранський майструє двері до теплиці. Повернувся з АТО минулого літа. Був там 13 місяців. Після того одружився із Ольгою. У Новоселиці у жінки живе батько і сестра. У Олега – мати. Із батьками молода сім'я жити не захотіла.
"Писав заяву у сільраду, що в мене немає житла, але з селян нічого не вимагав. Просив, щоб мені світло допомогли провести у землянку. Хочу, щоб сусіди не ходили на цей кусок землі, не клювали, не плювали і не проклинали нас. Бо вільно без цих прокльонів я тут ні дня не проробив", – говорить чоловік.
Землянку облаштовували минулої осені за 3 місяці. Олег показує кімнати: кухня, ванна і спальня. Підлога встелена кахлем, стіни із цегли, стеля викладена дошками. У одній кімнаті є туалет та ванна. Підведена каналізація. У спальні дерев'яне ліжко зроблене власноруч. У кухні стілець і розкладний столик. У коридорі стоїть невелика шафа для одягу. Є глиняна пічка для приготування їжі. Світла і опалення немає. Електрику просили у сусіда.
Через побудову цього тимчасового помешкання сусіди написали заяву до правоохоронців. Олега звинувачують у самозахопленні землі.
"У листопаді прийшла сільська громада. Погрожували загорнути все землею. Ми тоді починали рити землянку. Я сказала: "Як будете загортати, то разом зі мною", – розповідає жінка.
Ольга веде до хати батьків. Там вибиті вікна, у стінах щілини. Меблів немає. У одному з кутів найбільшої кімнати висить стара ікона.
"Там одне вікно та ікона тримає всю стіну. Сусіди ходять повз двір – проклинають, обзивають. Вважають, що земля колгоспна і права на неї не маємо. Сміття у яр поряд нас викидають. Просили у сільського голови встановити межі. Він не реагував, поки мій батько не написав заяву", – говорить Ольга.
Олегу та Ользі сільська рада виділила ділянку землі під забудову трохи далі по вулиці.
У центрі села клуб, сільська рада, автобусна зупинка. Доглянуті газони, асфальтована дорога. Місцеві жителі кажуть, щоб родина йшла жити до материної хати.
"Давали будинок, ділянку. Але їм потрібно зі всіма зручностями. Це що, забрати в голови колгоспу і йому віддати?" Він у нас не жив, його тут ніхто не знає. Краще б гроші, які вкинув на землянку в хату вклав", – обурюється Володимир Куценко.
" Якби була людина, яка б порахувала, які кошти затрачені на ту землянку. У нашій Новоселиці за такі гроші можна було б якусь хатину купити", – говорить Людмила Салига.
Голова села Павло Прокопенко о 14:00 повертається з обіду.
"Мені вже набридли ці питання. Якби люди закачали рукава й почали робити отой будинок, то буквально за два місяці все б там горіло, свистіло і блистіло", – говорить чоловік.
Коментарі
2