"Ми із чоловіком Сергієм про квартиру мріяли шість років, одразу після одруження", — розказує киянка ОксанаКоломійченко, 31 рік.
— Увесь час жили із батьками. Знімати куток — дорого. Наша перша дитина, син, у батьків виріс. Але другу я вирішила народжувати лише після поліпшення житлових умов, — сміється.
У кредиті на новобудову Коломійченкам відмовляли: замала офіційна зарплата. За два роки Оксана й Сергій назбирали $16 тис. Вирішили купувати стару квартиру, на вторинному ринку. Шукати почали цього року в березні. Спершу побували за оголошеннями на віддалених житломасивах — Новобіличах, Троєщині, Виноградарі.
— Думали, там дешевше буде, — згадує Оксана. — Усюди рядили по 100 тисяч доларів. Ціну скидали на тисячу-півтори, не більше: "Сюди от-от почнуть прокладати метро. Не купите зараз, за рік удвічі дорожче буде".
Подружжя передивилося кілька готельок-малометражок. Деякі віддавали за $65 тис. Оксана почала із Шулявки, неподалік метро:
— Бруд в під"їзді страшенний. Підлогу, здається, роками не миють. Підлітки нидіють без діла по коридорах. Проходиш мимо них, а вони ніби оцінюють, що в тебе поцупити — гаманець чи мобілку. Ми ще й сценку застали. Одна сусідка тягала за коси другу, бо та з її чоловіком нібито наліво сходила. Не хочу, щоб отут моя дитина виростала.
Кредит на готову квартиру отримати легше, тим часом дізнався Сергій. Банк бере її в заставу. І якщо не сплачувати борг вчасно, продасть. Усюди вимагають першого внеску не менш як 10% від вартості житла. Коломійченки назбирали достатньо. Але за 20 років через проценти банку доведеться повернути удвічі більше, ніж отримали. Щомісяця — по $880.
— У вас на двох офіційна зарплата 800 доларів, більше, ніж доведеться платити за кредитом, — пояснила чоловікові кредитний менеджер банку. — За правилами, витрати на кредит мають бути не більше половини місячного доходу вашої сім"ї.
Треба довести банку, що родина заробляє більше, ніж написано в офіційній довідці, порадили друзі. Для цього відкривають поточний рахунок і кладуть на нього гроші, отримані в конверті. Щомісяця клієнту видають виписку про стан рахунка. Вона й слугує доказом про постійний дохід.
Багато квартир у Києві не можуть продати ще з весни
— Ми ще хитріше зробили, — розказує Сергій, 30 років. — Тримали гроші на рахунку кілька днів, одержували виписку. Усю суму знімали й клали на тримісячний депозит. Там теж є виписка.
У червні Коломійченкам зателефонувала їхня брокерка Світлана: є двокімнатна квартира на вул. Дегтярівській за $105 тис. Власник знизив ціну на $10 тис. Одразу поїхали на оглядини:
— Це панельна "хрущовка", кімнати суміжні, по 15 "квадратів", — згадує Оксана. — Ясне діло, треба робити серйозний ремонт. Ми не перебірливі. "Ціна-от трохи зависока, — кажу хазяїну. Нам банк стільки не дасть". А він і питає: "А скільки дасть?" Сторгувалися ще на п"ять тисяч дешевше. Я щастю своєму не повірила. А потім удома страх напав. Раптом цей дядько шахрай? Перевірили папери. Начебто все в порядку.
Нині подружжя оформляє позику у "Сведбанку". Банк теж перевірятиме власника. Квартиру застрахують, на випадок шахрайства. Переселятися Коломійченки планують наприкінці липня.
— Такі — не система, однак у Києві є багато житла, яке не можуть продати ще з весни, — коментує Олександр Андрєєв, 47 років, віце-президент Спілки фахівців із нерухомого майна України. — Зараз цікавляться якісним житлом. "Хрущовки" питають мало, тому їх продати складно. Власникам доводиться знижувати ціни.
У липні можна знайти однокімнатні "хрущовки", які продають за $80–85 тис.
Двокімнатні коштують від $105 тис. Найбільше таких на Дарниці, Відрадному, Нивках, Сирці та Лісовому масиві. Стільки ж коштують однокімнатні на сучасніших житломасивах. Але із центру Києва до них добиратися на 20–30 хв. довше.
У кінці наступного року ціни на житло в Україні впадуть на 20–30%. Такі прогнози поширили інтернет-сайти, посилаючись на британський журнал "Ріал естейт". Іноземні фахівці проаналізували досвід Росії та Казахстану. Там ціни в радянських багатоповерхівках знизилися до $30–50 тис. за однокімнатну квартиру. В українців зарплати менші, ніж у казахів, отже, й житло повинне бути дешевшим. Реальна вартість столичної однокімнатки — $50 тис. А квадратний метр новобудови мають продавати по $1,2 тис. Поки що ціни удвічі вищі.
— Кількість угод купівлі-продажу житла істотно зменшилася, — коментує віце-президент Спілки фахівців із нерухомого майна України Олександр Андрєєв. — Та навряд чи зниження цін буде стрімким. Бо вони залежать від багатьох факторів: темпів будівництва нового житла, економічного стану країни, прийдуть чи ні дешеві кошти іноземних банків для кредитування. І тут ніхто нічого певного сказати не може найближчі три роки.
Казахи та росіяни будують більше нового житла. Тому в них старі квартири дешевшають, зауважує гендиректор столичної агенції нерухомості "Альянс-брок" Андрій Сокур, 39 років:
— Попит в Україні буде задоволений за 3–6 років, не раніше. Бо масове будівництво почалося лише кілька років тому. А нова нерухомість дорожчатиме, разом із будматеріалами, землею та іншими ресурсами. За нею підтягуватимуться ціни на старі квартири.
Підстав для подорожчання нерухомості теж немає, вважає Олександр Андрєєв:
— Купити іншу квартиру можуть дозволити собі лічені люди. Щоб узяти кредит, треба мати зарплату майже 2 тисячі доларів. Багато українців стільки заробляють?
Із початку 2008-го квартири подорожчали не більш як на 3%, наводить статистику Андрій Сокур. Попит на "хрущовки" падає. Тому ціни на них знижуються швидше.
Коментарі