В умовах воєнного стану вартість квадратних метрів від забудовника суттєво збільшилася. Попри те, що попит на квартири в новобудовах із лютого поточного року знизився майже до нуля, ціна житла на "первинці" продовжує зростати. Причиною такого парадоксу є брак грошей у забудовників, законодавчі нововведення та стрімке зростання курсу валют.
Хоча в деяких регіонах країни вартість житла у доларах трохи знизилася, це не стосується західних та центральних областей. Наприклад, купити квартиру в Житомирі сьогодні значно вигідніше на "вторинці". В цьому сегменті вартість житла залишилася практично незмінною, а в деяких випадках навіть трохи впала, тоді як забудовники підвищили ціни на 15-20% від торішнього рівня.
Новобудови та "воєнні" закони
З початком війни ринок первинного житла практично повністю зупинився, адже інвестори побоюються вкладати гроші у будівництво будинків, які можуть бути зруйновані будь-якої миті. Кредитні програми не покращують ситуацію, тому забудовники опинилися в патовій ситуації. Грошей немає і гарантій продажу за суттєвого зниження купівельної спроможності також не передбачається.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Уряд обіцяє житло за доступними кредитами: коли і як
На думку фахівців, причиною такої ситуації стала не лише війна, а й набрання чинності новими законами, які запровадили суттєві обмеження щодо податкових "маневрів", зловживань на будівельних об'єктах та інших несумлінних дій.
1. Закон № 2518 від 15.08.2022 змушує забудовників реєструвати об'єкти, які будуються в Державному реєстрі, що унеможливлює подальші маніпуляції з проєктом будівництва. Тепер поверховість будинку, кількість квартир та їх площу буде чітко зафіксовано з самого початку, й побудувати будинок на 25 поверхів, якщо була запланована 9-поверхівка, не вийде. Компанії, що не пройшли такої реєстрації, просто не зможуть продати квартири.
2. Закон № 2600 від 01.11.2022 передбачає для забудовників нарахування ПДВ за касовим методом, а для фізичних осіб, що бажають заробити на перепродажу квартири, — ПДФО у розмірі 18% на різницю між ціною квартири за першого продажу та ціною її придбання.
Ймовірно, такі нововведення істотно знизять кількість інвесторів, що вкладають у квартири на "первинці" з метою подальшого їх перепродажу. А забудовники закладуть додатковий податок у вартість квартир для покупця.
Купівля житла в новобудовах стає все менш доступною для українців. Попри те, що багато забудовників готові йти на поступки, фахівці вважають, що зростання цін у цьому сегменті продовжиться як мінімум до кінця цього року. Ринок вторинного житла не зв'язаний законодавчими обмеженнями, тож найближчим часом купувати житло вигідно саме на "вторинці".
Коментарі