Ексклюзиви
Вівторок, 22 вересня 2020 11:52

Урожай-2020: чи вистачить продуктів українцям

Україна останніми роками мала рекордні врожаї зерна. 2019-го зібрали 75,1 млн т, 2018-го – 70,1 млн т, свідчать дані Держстату.

Сільгоспвиробники опанували інтенсивні технології, використовують якісне насіння, ефективні добрива й засоби захисту рослин, пояснюють у Мінекономіки.

Gazeta.ua розібралася, яку продукцію вирощують в Україні і чи вистачає її, щоб забезпечити внутрішній ринок.

Автор: pixabay.com
  На початок вересня зібрали 38,5 млн т зерна. При цьому обмолотили 63% площ, або 9,7 млн гектарів.
На початок вересня зібрали 38,5 млн т зерна. При цьому обмолотили 63% площ, або 9,7 млн гектарів.

Які прогнози врожаю зерна на 2020 рік

Цьогоріч урожай зернових та зернобобових культур очікується на рівні 68,1 млн т.

"Через несприятливі посушливі погодні умови для пізніх культур у південних та частково центральних регіонах України аграрії недоотримають урожай ранніх зернових, кукурудзи. Останню ще не починали збирати", - розповіли Gazeta.ua в Міністерстві розвитку, економіки та сільського господарства.

За даними регіонів, 2020-го врожай пшениці становитиме 25,6 млн т - на 2,7 млн т менше, ніж торік. Ячменю – 7,3 млн т, або на 1,6 млн т менше за показники 2019-го. Кукурудзи очікують зібрати на 2,8 млн т менше – 33,1 млн т. Водночас на 56,9 тис. т прогнозують більший врожай гороху – 629,9 тис. т.

В яких областях зернові культури найкраще родять

На початок вересня зібрали 38,5 млн т зерна. При цьому опрацювали 63% площ, або 9,7 млн гектарів. Середня врожайність становить 39,5 ц/га.

Найвища врожайність – у Волинській області, 56,7 ц/га. У Львівській становить 54,7 ц/га, Сумській – 50,7 ц/га, Тернопільській – 50,5 ц/га. Найгірші показники – у господарствах Одеської області, 18,2 ц/га, Миколаївської – 30,7 ц/га, Херсонської – 31,4 ц/га.

У Мінекономіки пояснюють, що основні зернові культури вирощують практично по всій території України. При цьому орієнтуються на агрометеорологічні умови через глобальні зміни клімату.

Скільки Україна продає зерна за кордон

На зовнішні ринки Україна експортувала рекордні 57,2 млн т зернових, зернобобових та борошна. Це на 6,8 млн т більше, ніж торік, свідчать дані Держмитслужби.

"Незважаючи на російську збройну агресію, пандемію Covid-19, початок глобальної економічної кризи, Україні вдалося утримати провідні позиції у світовому експорті", - наголосили в Мінекономіки.

Україна 2019-2020 маркетингового року посіла 1-ше місце за експортом соняшникової олії. Вітчизняні поставки становлять 53% від світового експорту. На 2-му місці – за поставками ячменю на зовнішні ринки, на 4-му – кукурудзи. Активно продаємо за кордон пшеницю, вершкове масло, м'ясо птиці.

Найбільше українське зерно купують Євросоюз, Єгипет та Китай. Борошно переважно експортуємо в ОАЕ, Сингапур, Палестину, Китай.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Улюблена крупа політиків: гречка може стати дефіцитом в Україні

Чи достатньо гречки вирощують в Україні

2020-го посівні площі під гречкою становлять 78,9 тис. га. Це на 10,7 тис. більше, ніж мали торік, за даними Держстату.

Українцям на рік потрібно 140 тис. т гречаної крупи. Цьогоріч очікують урожай на рівні 89,3 тис. т.

"Гречку вирощують невеликі, в основному фермерські, господарства. Вони обробляють до 500 гектарів землі. Мають обмежений доступ до державної підтримки та залучення банківських кредитів. Це призводить до зменшення виробництва крупи. А тому збільшення її вартості", - пояснює Тарас Висоцький, заступник міністра з розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

Автор: pixabay.com
  Україна втрачає до 30% вирощеної продукції через відсутність якісних овочесховищ і переробних потужностей.
Україна втрачає до 30% вирощеної продукції через відсутність якісних овочесховищ і переробних потужностей.

Чи вистачає вітчизняних овочів борщового набору

Цьогоріч господарства очікують зібрати на 179 тис. т картоплі більше, ніж 2019-го – 20,4 млн т. На це вплинуло збільшення посівних площ, порівняно з минулим роком. На рік українцям потрібно від 5,9 до 7 млн т картоплі.

Зросли площі під капустою, морквою, цибулею та буряком. Останні п'ять років їх урожай становить 9,2-10,5 млн т. Для внутрішнього ринку необхідно від 7 до 7,5 млн т.

"98% овочів вирощують у господарствах населення. Через це неможливо в достатній кількості забезпечити внутрішній ринок якісною продукцією, особливо в зимово-весняний період. Через це зростає імпорт овочів", - говорить Висоцький.

Крім того, Україна втрачає до 30% вирощеної продукції через відсутність якісних овочесховищ і переробних потужностей.

Водночас 2020-го дефіциту картоплі та інших овочів борщового набору не прогнозують.

Чому українці змушені купувати дорогі сезонні ягоди та фрукти

Цьогоріч Україна втратила 15-20% прогнозованого врожаю ягід та фруктів через несприятливі погодні умови, пояснюють у Мінекономіки. Йдеться про сильні та тривалі заморозки у березні та квітні, надмірну кількість опадів за низької температурі в травні. Не сприяла аномально посушлива погода осінньо-зимового періоду. Найбільше постраждали кісточкові - черешня, абрикос, персик. Також суниця.

Автор: pixabay.com
  Через несприятливі погодні умови найбільше постраждали кісточкові - черешня, абрикос, персик.
Через несприятливі погодні умови найбільше постраждали кісточкові - черешня, абрикос, персик.

Українець у середньому споживає 50-60 кг фруктів та ягід на рік. Водночас обґрунтована норма споживання становить 79 кг.

Щоб збільшити виробництво плодово-ягідних культур, із держбюджету на 2020 рік виділили 400 млн грн. За рахунок такої підтримки щороку закладають 4-5 тис. га плодово-ягідних насаджень. Також створюють близько 5 тис. постійних та понад 16 тис. сезонних робочих місць.

За 7 місяців 2020 року Україна імпортувала майже 70 тис. т помідорів. Стільки ж завезли протягом всього минулого року. Обсяги імпорту зростають, бо через зміну клімату в Україні стає складно виростити томати товарного вигляду у відкритому ґрунті.

Зараз ви читаєте новину «Урожай-2020: чи вистачить продуктів українцям». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 362
Голосування 31 жовтня, Усик - Чисора. Як закінчиться бій?
  • 1) перемогою Усика за очками
  • 2) перемогою Усика нокаутом
  • 3) перемогою Чисори за очками
  • 4) перемогою Чисори нокаутом
  • 5) нічиєю
Переглянути