5 років тому 4 липня в Україні була створена Національна поліція. Свято встановлено згідно з указом президента від 4 квітня 2018 року. 4 липня 2015-го нова українська поліція склала присягу. Першим містом, у якому вона запрацювала, став Київ. Потім були Львів та Одеса.
Gazeta.ua нагадує досягнення, провали та найгучніші скандали, які були за цей час.
"Переатестація провалилася"
Спочатку все йшло успішно. У рамках реформування була створена патрульна поліція. І це єдиний позитив, який є в результаті реформи, вважає адвокат Сергій Старенький.
"Патрульна поліція не залежить від решти поліції, має своє підпорядкування та вертикаль. І вплинути на патрульних слідчому чи оперативникам – практично неможливо. Вони працюють для фіксації, як "швидка" в медицині. І це насправді єдиний позитив. Проте і у них є мінус. У патрульних дуже слабка юридична підготовка. В елементарних речах – оформлення ДТП чи порушення правил дорожнього руху, вони користуються виключно шаблоном. І як правило їхні протоколи у 70% випадках скасовують у судах або вищих керівних органах. І це треба змінювати. У решті – вся реформа заглохла через рік. Переатестація працівників була провалена. Вони всі поновлювалися через суд як незаконно звільнені. Нікуди не ділася кругова порука. Активно використовуються методи Януковича 2012-2013 років, коли залучаються до розв'язання проблем тітушки і дається команда їх не чіпати. У зв'язку з тим, що на посаді міністра внутрішніх справ 7-й рік незмінно Арсен Аваков - у відомстві процвітає корупція", - каже Сергій Старенький.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні запрацювала система відеофіксації порушень ПДР: вже є перший порушник
Найгучніші скандали
25 травня 2020 рік: у Кагарлику на Київщині затримали оперуповноваженого 29-річного Сергія Сулиму та начальника сектора кримінальної поліції 35-річного Миколу Кузіва. Їх підозрюють у побитті та зґвалтуванні 26-річної Нелі Погребіцької із села Стави вночі напередодні. У ході слідства були встановлені інші причетні до цих та попередніх катувань у відділку.
31 травня 2019 рік: у Переяславі на Київщині був смертельно поранений пострілом у голову 5-річний Кирило Тлявов. За три доби хлопчик помер у столичній лікарні. Отримав кулю, коли зі старшим братом грався біля свого двору. Смертельний постріл здійснив уже колишній працівник патрульної поліції Іван Приходько, за версією слідства. Того дня з колегою, його сином та товаришем пили спиртне і стріляли по бляшанках. Слідство триває.
7 лютого 2016 року: у Києві патрульний поліцейський Сергій Олійник під час переслідування BMW застрелив пасажира цього авто 17-річного Михайла Медведєва. Поліцейські запідозрили, що авто водій під наркотиками і почали гонитву за ним. Аби зупинились, випустили не менше 10 куль. Вироку у справі немає.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На місце злочину вертольотом: у Нацполіції будуть нововведення
24 серпня 2016 року: в селищі Криве Озеро Миколаївської області травматичним пістолетом поліцейський Денис Ляхвацький застрелив таксиста 32-річного Олександра Цукермана, коли приїхали з опергрупою на виклик його дружини. Цукерман влаштував п'яний дебош. Його спочатку хотіли втихомирити гумовим кийком. Потім вистрелили у нього. Суд досі не виніс вирок.
4 грудня 2016 року: у Княжичах Броварського району на Київщині спецпризначенці поліції постріляли двох оперативників, двох інспекторів Державної служби охорони та начальника столичного відділу управління Корпусу оперативно-раптової дії. Суди тривають.
Керівництво
Першим керівником Національної поліції стала грузинська реформаторка Хатія Деканоідзе. Очолила відомство 5 листопада 2015 року. До того була радником глави МВС Арсена Авакова. Про відставку заявила за рік 14 листопада.
Після Деканоїзде виконував обов'язки керівника Нацполіції полковник Вадим Троян. Був на посаді із 16 листопада 2016-го по 8 лютого 2017-го року.
Того ж дня був призначений генерал Сергій Князєв. Керував Нацполіцією до 24 вересня 2019 року. У відставку подав через скандал із колишньою дружиною. Її затримали на польському кордоні начебто із незадекларованими коштами.
За час керівництва Сергія Князєва було започатковано роботу підрозділів спеціального призначення КОРД - Корпус оперативно-раптової дії, розпочали роботу низки департаментів і підрозділів поліції. Також запроваджено комплексну систему відеоспостереження.
Від 25 вересня минулого року Нацполіцію очолює бойовий генерал Ігор Клименко.
Втрати
За останні 5 років під час виконання службових обов'язків загинуло 185 працівників поліції.
Із 1 липня в Національній поліції досудове розслідування кримінальних проступків ведуть дізнавачі. Працюють зі справами, пов'язаними із шахрайством, заподіянням легких тілесних ушкоджень, крадіжками, незаконним поводженням із наркотиками без мети збуту. Раніше такі справи вели слідчі.
Коментарі