— Торф залягає там, де є волога і кислі ґрунти. Тому потужні процеси торфотворення тривають на північній Полтавщині, — переконана науковець Наталя Смоляр.
— Дехто думає, стоїть рогоза, очерет, треба його спалити, наступного року легше піде відновлення трав. Категорично того робити не можна. Вони відмирають щоосені, прилягають, ущільнюються, повільно розкладаються. Так утворюється шар торфу. Торфовища — природний ресурс. Мов губка, вбирає воду і підтримує режим річок, інших водойм. Якщо торфовища випалювати, про життя річок можна забути.
Як уберегтися від пожеж?
— Торфовища самі по собі не загоряються. Навіть сухі. Лише від недопалка, сірника, сонячного зайчика через склянку. Це роблять люди. Торфовища горять тижнями. Локалізувати пожежу практично неможливо, бо інколи торф залягає надто глибоко.
Такі території потрібно охороняти, створювати на них об'єкти природозаповідного фонду. Заповідання — це часткове вилучення з господарської діяльності території з метою збереження. Там не можна знищувати верхній покрив, будувати якісь вишки. Косити сіно на торфовищах не заборонятимуть. Навпаки, це потрібно робити, інакше землі заростуть вільхою, всі рідкісні лугові трави звідти підуть. Відповідальні за заповідані торфовища ті, хто господарює на тій території. Якщо палили бур'ян і загорілося поле, сплатять штраф. Як правило, тоді люди відповідальніші й пожеж немає.
Як зменшити негативний вплив на людей?
— Частково очищують повітря зелені насадження, садки. Не можна бездумно палити, тоді не стоятиме питання, чим дихати.
Коментарі