
До чверті житлових приміщень Полтави заселені пацюками. Тварини переносять інфекційні хвороби — сказ і лептоспіроз. Із початку року в місті на лептоспіроз захворіло двоє людей, по області — сім. Один випадок закінчився смертю. Випадків сказу серед людей цього року не було. Про це говоримо з директором центру профдезінфекції фірми "Велес" Олегом Бєлоножко, 34 роки.
Чим пацюки небезпечні для людини?
— По-перше, вони переносять небезпечні інфекційні хвороби — сказ, лептоспіроз (вражає нирки, печінку, серцево-судинну, нервову системи. — "ГПУ"). По-друге, з"їдають і переводять багато продуктів. Один пацюк за рік з"їдає до 37 кілограмів хліба. Якщо тварина надгризла, наприклад, картоплину в погребі, вона вже може бути заражена. Навіть якщо ви обріжете зіпсоване місце.
Які причини того, що ними заселена чверть міського житла?
— Несвоєчасне вивезення сміття, несанкціоновані звалища, захаращеність підвалів — основні причини того, що гризуни почуваються комфортно. Особливо добре їм там, де позалишалися сміттєкамери в будинках зі сміттєпроводами.
Суцільна дератизація (знищення гризунів. — "ГПУ") не проводилася 15 років, бо в держави не було на це коштів. Її відновили тільки торік. Крім того, пацюки швидко розмножуються. Одна самка щура, яка живе до чотирьох років, може наплодити до ста гризунів на рік. Через два-три місяці починається їхня статева зрілість і вони теж починають розмножуватися. Уявіть, що це буде, якщо із ними не боротися.
Що потрібно для ефективної боротьби із гризунами?
— Проводити щовесни та щоосені суцільну дератизацію приміщень. Обходити кожен дім і розкладати отруту навіть там, де щурів немає. Для профілактики. Бо якщо в будинку лишиться хоча б кілька гризунів, вони розплодяться. Окрім суцільної, потрібно проводити поточну дератизацію.
Треба також усунути вологість у підвалах. Адже якщо пацюк після прийому приманки нап"ється води, а його обов"язково буде спрага мучити, то він просто перехворіє та залишиться живий. У нього виробиться імунітет до отрути.
Якими препаратами труять пацюків?
— Ефективний "Фосфід цинку". Він сильнодіючий, тому в нежитлових приміщеннях препарат можна розкладати не частіше двох разів на рік. Він небезпечний не тільки для гризунів, але й для людей. Тому його не можна застосовувати у приміщеннях дитячих, лікувальних, харчових закладів. Ще використовуємо "Бромодіалон". На мишей гарно діє "Ракумін", "Бродіфакум".
Чим можна боротися із гризунами в домашніх умовах?
— У ветеринарних аптеках продається пшеничне чи ячмінне зерно, вже оброблене цими ж препаратами в безпечних для людей дозах. Його треба порозкладати в малодоступних місцях. Тільки робити це треба в гумових рукавичках, бо пацюки — розумні тварини. Вони тонко відчувають і не люблять запах людських рук. Для мишей ще можна додати пересмаженого соняшникового насіння. Та ще й потовкти його. Запах приваблює тварин.
Коментарі