— Поїхав в Америку працювати, бо знайомі об'яснили, що студентові там найлегше хорошу роботу найти, — розказує полтавець 21-річний Дмитро Завора. Він навчається в Полтавському університеті економіки і торгівлі. Минулим літом три місяці працював в Америці рятувальником у басейні.
В Америку Дмитро поїхав за програмою міжнародної компанії "Айсі".
— Коли до поїздки дійшло, то сам вирушив в офіс компанії в Черкаси. Туди американці з'їхалися, три дні обучали нас, як правильно себе в Америці вести, — розповідає Завора. — Потом агентство предложило вакансії. Я і вибрав рятувальником. За всі услуги заплатив 2600 доларів. Ще кількасот доларів потратив на підготовку нужних документів.
Найчастіше Дмитро працював у басейнах Вашингтона. Заробляв $8 за 1 год.
— Це були басейни в готелях. Я нєсколько раз витягував людей із води, — розказує. — Робота не пильна була. Я по 10 часов у сутки міг спокійно відпрацьовувати.
За три місяці заробив $3800.
Полтавка Діана Олесько два роки працює в Німеччині. Поїхала туди після закінчення першого курсу навчання в Полтавському педагогічному університеті.
— У Німеччину дешево їхати. Викладачі порадили програму "Ау пейр". За неї я віддала 140 євро, — розказує Олесько. — Сім'ю, де працюватиму, сама шукала через німецькі сайти. Так дешевше, бо не нужно агентству додаткові гроші оддавати.
За місяць Діана Олесько отримує 300 євро.
— Раз попалися такі діти, що ходили і палкою мене лупцювали, — каже Діана. — Так я уволилася. Другу роботу найшла за неділю.
В Америці найбільший вибір вакансій.
— Я в Штати на рік їхатиму. В університеті на цей час посовітували оформить академвідпустку, — каже полтавка 20-річна Ірина Строменко з педуніверситету. — За кордоном наглядатиму за дітьми. Главне хорошу сім'ю найти. Мені попалася така, що оплачуватиме даже моє навчання в коледжі. Ще і зароблятиму 800 доларів у місяць.
Ірина розповідає, найважче для виїзду за кордон оформлювати документи.
— Студентів у посольстві, як терористів, перевіряють, відбитки пальців беруть. Усе вирішує співбесіда з візовим офіцером. Найголовніше, що вони вимагають — знання іноземної мови.
Виїхати на роботу за кордон студенти можуть тільки через міжнародні агентства. Самостійно роботу шукають в Швеції та Данії.
Пропущений рік треба відпрацювати
— Наші найчастіше їздять до Росії та Туреччини. Там гарно розвинута готельна мережа. Тому студенти проходять якісне стажування, — розповідає Ірина Ісенко з Полтавського університету економіки і торгівлі. — Приймаюча сторона оплачує переїзд, проживання, зарплату. Якщо сподобалося працювати у країні, то може перевестися туди навчатися. Ми співпрацюємо з університетами Франції, Латвії та Кіпру.
Студенти з педагогічною освітою їдуть до Америки та Німеччини. Там молодь потрібна для догляду за дітьми.
— Найкраща програма для студентів — "Оу пер". За нею вони їдуть працювати за кордон на рік. На цей час в університеті потрібно взяти академвідпустку. Пропущений рік треба буде відпрацювати, — пояснює Наталія Криницька з педуніверситету.
Студенти з аграрної академії на оплачувану практику їдуть до Швеції та Данії. Це найкращі аграрні країни Європи.
— Популярна для аграріїв ще Австралія. Ось тільки квитки туди коштують 4 тисячі доларів, — каже Олег Горб із Полтавської аграрної академії. — Студенти в основному працюють на фермах. За день роботи мають близько 160 доларів. Найменше їдуть на шість місяців. Найтриваліший термін — рік.
Виїхати за кордон може студент, якому виповнилося 18 років.
Коментарі
1