
6 вересня хоролець 60-річний Микола Гусаренко купує 200 кг картоплі у фермера 45-річного Станіслава Стасовського з села Клепачі Хорольського району. По області картопля вродила погано. Люди закуповують її у фермерів, бо ціни на ринку вищі.
— Купую, щоб було що їсти, бо сім'я велика. Як свою картоплю докопаємо, навєрно, ще докуповувати прийдеться, — Микола Гусаренко слідкує, як зі складу вантажать на електронні ваги мішки з бульбою. — Урожай уполовину менший, ніж минулого року. У нас на городі картопля на сонці згоріла — в'яла, і розміром із горох, бо не вспіла вирости. У кущі — одна-дві. Ще й хробак жере потихеньку. Викопуєш, а він прямо всередині сидить.
Із двору напроти складу виходить 56-річна Ніна Кузуб.
— У нас теж картопля жахлива, зібрали майже стільки, скільки й посадили, — говорить. — Два тижні назад купила тут сім ящиків. Як не вистачить на зиму нормальної, їстимем ту, що відклали для свиней.
Мішки з бульбою переносять до автівки Миколи Гусаренка.
— Нормальна картоха. Правда, трохи жучком уражена, — показує на чорні цятки. — Коли вибираєш, треба дивитися, щоб вічка були сухі, без гнилі. Щоб була тверда, без зеленої шкірки. Тоді значить правильно зберігали. Лежатиме до наступного року.
Виймає з гаманця 400 грн.
— На Хорольському базарі картопля невідомо звідки й чим напічкана й ціна 2,3-3 гривні. На Полтавському ринку вартість така сама. Сільські ж фермери перед посадкою картошку обробляють тільки ядом від жука, а землю навозом. І ціна всього в 2 гривні виставлена.
Станіслав Стасовський відносить ваги в дальній кут складу. Усередині темно. Картопля розфасована в мішки. Під правою стіною — їстівна, під лівою, розміром із перепелине яйце, для худоби. Її вдвічі більше, продає по 20 коп./кг.
— Ціни встановлюю по інформації інтернету. Дивлюся, почому на сайтах продають. Основну вартість задає південь України. Там картоплю збирають і продають раніше за інші регіони. Далі орієнтуюся на покупців: поставиш високу планку — не купуватимуть, а низьку — не відіб'єш затрат. Зараз у мене ціни такі ж, як і в решти фермерів області. Цього року з 10 гектарів зібрав 10 тонн. Хоча щороку родить 20. Уродили тільки сорти Романо та Санте. З усього врожаю величезна частина — справжній горох. Решта теж невелика. Але запасів вистачить і до нового врожаю, і на продаж.
За 1,5 год. немає жодного покупця.
— Основна маса клієнтів приїжджає з Полтави, Хорола, місцевих сіл. Сусідам розпродав, — каже Станіслав Стасовський. — Востаннє з Кривого Рогу були. Набрали машину, певно, продаватимуть на базарі.
На полі Станіслава Івановича 71-річна Любов Власенко тягне велосипед із щойно купленим мішком картоплі. Загалом придбала вже 10 відер.
— Узяла на посадку, своєї сей год тільки їсти буде, — каже. — Може, виродилася, бо сорти картоплі треба міняти кожні три роки.
Найгірше в Полтавській області картопля вродила в Оржицькому, Лубенському та Пирятинському районах. Там було найменше опадів. Найкраще в Глобинському, Миргородському та Чорнухинському. Частину насіннєвої картоплі фермери виставляють на продаж. Вона також коштує 2 грн.
4
тисячі гривень уторговує за день на картоплі один фермер. У середньому родина купує для себе 100 кг. Це п'ять мішків по 20 кг кожен, коштують по 40 грн. В одному мішку два-три відра картоплі. За день до фермера можуть приїхати до 10 покупців.
Коментарі