На політичному рівні Харківські угоди були зрадою. Але притягнути депутатів до відповідальності за голосування за них неможливо. Про це в коментарі Gazeta.ua сказав народний депутат від "Голосу", член Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Сергій Рахманін.
"Є 80-та стаття Конституції, яка звільняє депутатів від юридичної відповідальності за голосування у Верховній Раді.
Є усталена практика Страсбурзького суду і рішення Європейського суду з прав людини. Де відкидається ідея відповідальності, насамперед кримінальної, за політичні рішення.
Якщо є доведений факт державної зради, тоді настає карна відповідальність. І немає значення, хто ти – двірник, президент, народний депутат чи водій маршрутки. Тоді виникає питання: чому обмежуються депутатами?
Теперішній заступник секретаря РНБО Демченко (радник президента Володимира Зеленського. - Gazeta.ua) писав особисто, є автором значної частини Харківських угод. До нього з обшуком приходили? Готував Кабінет міністрів, зокрема Мін'юст, Мінекономіки, закордонних справ. Весь чинний склад міністерств обшуковуватимемо?
Що вони хотіли знайти у Верховній Раді? Якщо йдеться про державну зраду, має бути документальний доказ. Хочуть знайти розписку про отримання грошей за голосування 11 років потому чи розписку про вербування?", - запитує нардеп.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто голосував за Харківські угоди
Є політична відповідальність, кримінальна, адміністративна, нагадує парламентарій.
"У Кримінальному кодексі є стаття "Державна зрада". Там чітко сформульовано, що це таке. Мають бути чітко наведені докази щодо конкретної людини. Посада не має значення. Але нагадайте мені, будь ласка, скільки в нас було випадків доведених до судового вироку по державній зраді? Чесно кажучи, не пам'ятаю.
Правоохоронці мають діяти згідно з законом. Є рішення Радбезу чи немає. Є Конституція, Кримінальний кодекс, законодавство.
На політичному рівні Харківські угоди були зрадою. З кримінальної точки зору – не буває абстрактної колегіальної відповідальності за державну зраду. Це індивідуальна відповідальність.
Нехай зроблять так, щоб було доведено хоча б одну кримінальну справу по державній зраді. Аплодуватиму. Тільки хочу подивитися, як у них це вийде 11 років потому", - каже Сергій Рахманін.
Минулого тижня Рада національної безпеки й оборони доручила СБУ перевірити на предмет державної зради ратифікацію 236 народними депутатами "Харківських угод".
СБУ обшукала Верховну Раду, Кабінет міністрів і РНБО.
Майже 11 років тому, 21 квітня 2010-го, колишній президент України Віктор Янукович і президент Російської Федерації Дмитро Медведєв підписали в Харкові угоду, за якою термін перебування Чорноморського флоту РФ у Севастополі подовжили з 2017-го до 2042 року з автоматичним продовженням на 5 років.
27 квітня, коли у Верховній Раді розглядали ратифікацію цієї угоди, тодішнього спікера Володимира Литвина закидали яйцями.
Коментарі