6 жовтня 2007-го, 13 років тому, глави держав Білорусі, Казахстану і Росії підписали договір про створення єдиної митної території і формування Митного союзу.
Договір передбачав спільну торгово-економічну інтеграцію і створення єдиного митного простору.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Європа чи Росія: із ким прагнуть об'єднатися українці
2011-го на кордоні Росії та Білорусі скасували транспортний контроль. А також - на кордонах Росії, Казахстану та Білорусі митний контроль.
5 березня 2011 року тодішній прем'єр-міністр Володимир Путін запропонував президенту Віктору Януковичу вступ України до Митного союзу. Держава мала отримати статус спостерігача.
Ще для України представники Митного союзу обіцяли дешевий російський газ, дешеві позики та вільний доступ українських товарів на ринки Росії, Казахстану та Білорусі.
Водночас члени ЄС поставили Україну перед вибором: або вступ до МС, або створення зони вільної торгівлі з Євросоюзом.
"Створення Митного союзу має прямий вплив на Україну: воно порушує конкуренцію на ринку моторного пального в країні і становить реальну економічну загрозу для нафтопереробної галузі в Україні, а також може вплинути на нафтопереробні потужності в деяких сусідніх країнах-членах ЄС", - йшлося в листі ділової ради Україна - ЄС.
В січні 2020-го чинний міністр закордонних справ Дмитро Кулеба сказав, що Україна відкладає ідею входження у митний союз з ЄС.
"Ми відмовляємося від ідеї створення митного союзу з ЄС. На цьому етапі ми хочемо максимально спростити всі митні процедури, інтегрувати Україну в максимальну кількість форматів, які сприятимуть проходженню товарів через митний кордон", - зауважив Кулеба.
З 1 січня 2015 року втратила чинність угода "Про створення єдиної митної території та Митного союзу". Відповідно Митний союз Білорусі, Казахстану та Росії припинив існування, а його правонаступником став Митний союз ЄАЕС.
Коментарі