США незадоволені операціями України на ринку озброєнь.
Про це йдеться в документах, оприлюднених сайтом Wikileaks, повідомляє BBC з посиланням на Guardian.
Зокрема, з дипломатичних депеш американських посольств випливає, що США намагалися втрутитися у понад десяток міжнародних оборудок із продажу зброї, фігурантами яких були Україна, Болгарія, Вірменія і Китай.
У документах наводяться конкретні приклади лобіювання США окремих урядів щодо конкретних оборудок, які викликали застереження американців.
Guardian пише, що у листопаді 2009 року, коли в Києві велися переговори між Україною і США щодо нерозповсюдження зброї, помічник держсекретаря Ванн Ван Діпен висловлював невдоволення продажем Ірану техніки, яка могла бути використана для виготовлення балістичних ракет.
Американський урядовець дорікнув також Україні за те, що в серпні 2009 року компанія Укрспецекспорт відправила у Бірму партію комплектуючих для бронетранспортерів, автоматичні гранатомети, протитанкові ракети точного наведення і танкові кулемети.
Ван Діпен також сказав, що Україна продовжувала експорт зброї, незважаючи на запевнення, надані урядові США, в тому, що після 2008 Україна не експортуватиме озброєння репресивній військовій диктатурі Бірми.
Крім того, у депеші Ван Діпена сказано, що судно "Фаїна", захоплене сомалійськими піратами, перевозило зброю, призначену для Південного Судану.
У свою чергу, заступник гендиректора "Укрспецсервісу" Валерій Лисенко стверджував, що танки Т-72, які перевозила "Фаїна", призначені для Кенії і Україна не експортує зброю до Південного Судану.
У 2008 році, коли сомалійські пірати захопили судно "Фаїна", спалахнув скандал, пов'язаний з експортом Україною зброї до Південного Судану, режим якого США вважають терористичним.
Бі-Бі-Сі тоді оприлюднило докази того, що "Фаїна" перевозило танки та зброю, які призначалися для Південного Судану.
Коментарі