пʼятниця, 08 листопада 2024 20:21

США готуються до зміни влади. Європа шукає нову стратегію щодо України

США готуються до зміни влади. Європа шукає нову стратегію щодо України
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн уже розмовляла з Дональдом Трампом після перемоги на виборах і закликала його до співпраці. Фото: eastnews.ua

Неформальний саміт ЄС у Будапешті ще тиждень тому був під питанням, але за ніч після президентських виборів у США все змінилося: до Угорщини з'їхалися понад 40 лідерів країн Європи. Запросили і Володимира Зеленського.

Президент України закликав євроспільноту не йти на поступки, адже Путін "розуміє лише силу". У відповідь почув багато рішучих тез. Зокрема, президент Франції Емманюель Макрон закликав "писати самим власну історію", а президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн наголосила: в інтересах всіх країн ЄС "показати автократам, що права сили не існує" і "захистити цілісність держав". Головний дипломат Євросоюзу Жозеп Боррель висловився образно: Європа і Україна мають бути разом, щоб не опинитися у меню геополітичної гри.

Разом краще Путіна бити?

Разом із цим європейські лідери бажали дізнатися про позицію самого Дональда Трампа щодо України і ЄС, оскільки єдиний близький до нього політик - Віктор Орбан - заявив, що "американці збираються вийти з війни". Таким чином, на перший план саміту вийшло фінансове питання.

Через гроші розпалася й "світлофорна" коаліція в Німеччині, тож канцлер Німеччини Олаф Шольц не був присутній на всіх заходах саміту.

Крістіан Лінднер, ексміністр економіки і представник німецьких Вільних демократів, грюкнув дверима, не в останню чергу, через підтримку нашої країни. В інтерв'ю 7 листопада він звинуватив Шольца у махінаціях з бюджетними коштами під "приводом допомоги Україні".

Напружену атмосферу не розрядила навіть телефонна розмова Урсули фон дер Ляєн з Дональдом Трампом, хоча президентка ЄК і назвала її "чудовою". За словами фон дер Ляєн, вона висловила Трампу сподівання, що "разом ми можемо сприяти процвітанню і стабільності по обидва боки Атлантики".

Ключове слово - "разом". Схоже, телефонна розмова переконала президентку ЄК, але не президента України.

Ціна війни

Бо Володимир Зеленський на пресконференції за підсумками саміту пояснив, що у Європи і без американської підтримки достатньо коштів для допомоги Україні. За його словами, це понад 300 мільярдів доларів "заморожених" російських активів: "Можна, ми візьмемо ці 300 мільярдів і підтримаємо наших людей, купимо на ці гроші у всіх країнах світу зброю? Можна, ми самі вирішуватимемо, яка нам потрібна зброя? Можна, ми самі вирішуватимемо, що робитимемо з цими грошима? Можна, ніхто з країн Європи не блокуватиме ці кошти?"

Емоційний сплеск Зеленського був особливо рельєфним на тлі негараздів в економічно найпотужнішій країні ЄС - Німеччині. Тому Зеленському залишалося тільки поскаржитися на виплати не у повному обсязі та на затримки поставок зброї, а європейській політичній спільноті - завірити у подальшій підтримці. Хоча баланс і на словах вийшов від'ємний, бо, за даними президента України, Росія спричинила руйнування в Україні на 800 мільярдів доларів.

Небезпечна риторика залаштункового діалогу

Оскільки саміт у Будапешті був неформальним, на конкретні рішення годі було сподіватися. Тим більше привернули увагу сигнали, котрі свідчили про інтенсифікацію заочного діалогу між США і Росією.

7 листопада на відкритті пленарного засідання Міжнародного дискусійного клубу "Валдай" Путін не лише офіційно і вголос привітав Дональда Трампа з перемогою, але й заявив, що РФ відкрита до переговорів. Це суперечило всім сигналам, які подавала офіційна Москва з 5 по 7 листопада включно.

У США, схоже, були готові й чекати на тези з РФ. Речник Держдепу Метью Міллер заявив: якщо Володимир Зеленський прийме рішення про початок переговорів, США таке рішення підтримає. Проте Міллер наголосив, що Сполучені Штати Америки у жодному разі не підштовхуватимуть Україну до перемовин.

Про те, що відбувається заочний діалог, свідчить озвучення Путіним на Валдаї конкретних умов для початку врегулювання. До звичних "реалізації Стамбульських домовленостей" і "урахування реалій на землі" додалася ще одна: кордони мають пролягти там, "де забажають люди". З огляду на риторику США, дуже скидається на поступку американським політичним традиціям.

Страшний виклик Сeasefire

Перспективу перемовин прокоментували й у Києві. Президент Зеленський звернув увагу на "дуже небезпечну риторику" про припинення вогню (ceasefire), котра є "страшним викликом для всіх наших громадян. Спочатку припинення вогню, а потім ми подивимося". Дональд Трамп хоче швидко покласти край війні, але у 2014 році подібна угода дала можливість РФ перегрупуватися й підготувати широкомасштабне вторгнення, нагадав Зеленський.

Євросоюз, вірогідно, намагається доєднатися або уже включений у залаштункові консультації. Президент Ради Європи Шарль Мішель наголосив на потребі продовження американської підтримки України, адже її припинення "надішле поганий сигнал диктаторам світу".

Але у Трампа і без Мішеля є з ким говорити у Європі, - Орбан стверджує, що переможець президентських виборів може прискорити мирний процес, зателефонувавши Путіну. Навряд чи він говорив би це без погодження з лідером республіканців.

"Затягуйте паски безпеки!"

Від Німеччини на саміті також був міністр оборони Борис Пісторіус. Він, схоже, більш обізнаний з позицією США по Україні, ніж більшість учасників саміту. За словами Пісторіуса, Америка "робитиме менше у Європі. Нам потрібно заповнювати пробіл, щоб стати надійнішими у сенсі стримування". Йдеться, насамперед, про збільшення відрахувань на оборону європейськими країнами-членами НАТО.

Генсек Альянсу Марк Рютте підтвердив: США змусять європейців трусонути гаманцями. Симптоматично, що про збільшення допомоги Україні конкретно, з цифрами, говорив лише прем'єр Великої Британії Кір Стармер. З ним, до слова, Зеленський мав окрему зустріч. Обсяги відрахувань, за його словами, підвищено до 2,5% ВВП, але механізм реалізації рішення наразі не ухвалений.

Двозначність на дроті

Тон саміту задав ексголова Європейського центрального банку Маріо Драгі. Саме його доповідь майже у півтисячі сторінок, опублікована у вересні 2024 року, стала ключовою темою у Будапешті. Нагадаємо, Драгі закликав ЄС думати над конкурентоздатністю, бо вже відстає від США і Китаю. Якщо не здійснити екстрених заходів, Драгі пророкує за 5 років "агонію Європи":

• якщо США обмежать імпорт товарів з Європи на свої ринки, ВВП ЄС впаде мінімум на 1%,

• найближчим часом Євросоюзу потрібно інвестувати до 800 мільярдів євро на рік для стимулювання інновацій, а також для переходу до "зеленої" економіки,

• у стислі терміни необхідно звільнитися від сировинної залежності з Китаю.

У своїй доповіді на саміті Маріо Драгі назвав вторгнення Росії до України одним із важливих чинників занепаду ЄС.

І це дуже вдалий момент для США натиснути на ЄС. Тим паче, за неофіційною інформацією, готується зустріч Джо Байдена і Сі Цзіньпіна.

Ніж біля горла

Тому у Будапешті європейці були по вуха у власних проблемах. У них справді ніж біля горла, стверджує політичний аналітик Себастіан Майяр з Інституту Жака Делора.

Але навіть перемога Дональда Трампа не змусила, судячи з підсумків саміту в Будапешті, перейти від слів до справ.

"Вони знову не готові, - пояснив Гунтрам Вольф із Аналітичного центру Bruegel. - Готового плану, хоча б на рівні Франції чи Німеччини, немає".

Тож і обговорювати у Будапешті було, за великим рахунком, нічого. Ми можемо очікувати на симптоматичне реагування європейських лідерів на те, як розгортатимуться події, прогнозує віцепрезидент Німецького фонду Маршалла у США Ян Лессер, оскільки "європейським лідерам дуже складно напрацювати послідовну і злагоджену реакцію".

Єдине, на чому вони зійшлися, - підтримка України "скільки потрібно". Про це розповів прем'єр Ірландії Саймон Гарріс, коментуючи дискусію на підсумковій вечері саміту. Але, за його ж словами, ідея про випуск облігацій для покриття видатків на спільну оборону в ЄС не знайшла поки що достатньої підтримки.

Зараз ви читаєте новину «США готуються до зміни влади. Європа шукає нову стратегію щодо України». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути