Ексклюзиви
Вівторок, 11 січня 2022 14:29

"Ситуація складна, як 2014-го": що для України означають переговори США та Росії в Женеві

"Ситуація складна, як 2014-го": що для України означають переговори США та Росії в Женеві
"У питанні членства в Альянсі останнє слово за самим НАТО", говорить Олександр Сушко, директор Центру миру, конверсій та зовнішньої політики. Фото: Facebook

Переговори США й Росії щодо членства України в НАТО, які відбулися 10 січня в Женеві, не принесуть для нашої країни однозначно позитивного сценарію. Кожне рішення несе ризики. Про це Gazeta.ua розповів Олександр Сушко, директор Центру миру, конверсій і зовнішньої політики.

"Ми в складній дипломатичний ситуації. Не перебували у такій із 2014-го. Однозначно позитивного сценарію немає. Усі передбачають для нас ризики. Може бути зрив цих переговорів, коли сторони визнають, що не досягли жодного результату. Це означатиме наростання військової загрози Росії. Будь-який прогрес у переговорах може давати певне задоволення російських потреб. У такому випадку зменшаться обсяги військово-технічної співпраці з Альянсом і погіршиться інтеграція з НАТО. На приємний результат для України не варто розраховувати", – каже Сушко.

"Питанням розширення НАТО все це не вичерпується. Для Росії важливо, як вони бачать місце України у світі. Підстав розслаблятися для нас немає", - додає експерт.

У питанні членства в Альянсі останнє слово за НАТО, а не за США як окремою країною-членом, говорить експерт. "Водночас позиція США – юридична заборона якійсь країні претендувати на членство в НАТО суперечить природі Альянсу. Це питання не України, а надійності інституцій, які створили за участі США. Правила в них мають бути надійними й передбачуваними. Одне із таких правил – рішення про вступ до НАТО ухвалює країна-претендент і чинні члени організації. Відмова Україні означала б повний колапс всього проєкту НАТО. Штати на це піти не можуть", – розповідає Сушко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Переговори США та РФ тривали вісім годин

Ми маємо зміцнювати коло підтримки країн-членів НАТО та ЄС, наголошує експерт. "Треба давати зрозуміти, що без вільної України довготривалої стабільності в Європі не може бути. Абстрагувавшись від наших проблем, ці країни не розв'яжуть своїх безпекових загроз. Мають це усвідомлювати", - додає Сушко.

Президент Володимир Зеленський і Міністерство закордонних справ мали б мобілізувати зусилля, говорить Сушко.

"Треба працювати з дипломатією на всіх рівнях. Перше – усередині країни варто піклуватися про спроможність Збройних сил. Друге – державні інституції мають реагувати на виклики. Бути послідовними, демонструвати непохитність позицій".

Влада не виконує своїх обіцянок перед західними лідерами, але вони нас підтримують, каже експерт. "Це підриває наші позиції. Суспільство має звертати увагу влади, щоб вони дотримувалися обіцянок перед міжнародними партнерами", - додає Сушко.

У Женеві 10 січня відбулися американсько-російські переговори на платформі "Стратегічного діалогу з безпеки". Росія вимагає від НАТО так званих гарантій безпеки. Кремль хоче, щоб Альянс не розширювався на схід, тобто щоб не надавав членства Україні.

НАТО не піде на компроміси з РФ щодо членства України, заявив генсек Альянсу Єнс Столтенберґ 10 січня.

Вимоги президента РФ Путіна про "сфери впливу" неправомірні й загрожують міжнародній безпеці, заявляв напередодні міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Зараз ви читаєте новину «"Ситуація складна, як 2014-го": що для України означають переговори США та Росії в Женеві». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 928
Голосування Чи посадять Петра Порошенка за звинуваченням у державній зраді?
  • Так, давно пора
  • Ні, це політичне переслідування
  • Мені байдуже
Переглянути