Обсяги корупції в Китаї так вражають, що численні повідомлення про арешт чи засудження високого чиновника вже стали звичними. Однак останні дії китайського лідера свідчать про стрімке загострення боротьби у надрах гігантського механізму держуправління КНР.
17 грудня у Китаї стратили неповного тезку чинного керівника КНР - Лі Цзіньпіна - за розкрадання у сумі понад $425 млн. Засуджений свого часу обіймав посаду секретаря робітничого комітету Комуністичної партії зони економічного і технологічного розвитку Хух-Хото (північного автономного регіону Внутрішня Монголія).
Це найбільша за обсягом справа про корупцію в історії комуністичного Китаю.
Йде на рекорд
Сі Цзіньпін у 2024 році значно посилив антикорупційну кампанію. У січні на пленарному засіданні Центральної комісії з перевірки дисципліни (ЦКПД) він закликав до відкритого протистояти корупції. Промова Сі була оприлюднена лише 15 грудня 2024 року партійним журналом "Цюші", за дві доби до страти Лі. Китайський лідер особливо наголосив, що треба поставити рішучу перепону угрупованням, котрі наживаються на правлячій Комуністичній партії.
Інші офіційні китайські ЗМІ наводять статистику: за час проведення антикорупційної кампанії (тобто, із січня 2024 року) було притягнуто до відповідальності й покарано понад мільйон партійних діячів та посадовців високого рангу.
Маховик викорінення корупції зачепив і міністерство оборони КНР. Під слідством опинилися два колишні міністри та десятки дрібніших військових управлінців. Наприкінці листопада 2024 року представник відомства У Цянь повідомив про початок слідства проти адмірала Мяо Хуа. І це стало сенсацією.
Своїх не милує
Адмірал очолював Департамент політичної роботи Центральної воєнної ради (ЦВР) - найвищого військового органу управління, котрий очолює Сі Цзіньпін. Мяо є близьким соратником Сі і його протеже - вони разом служили у провінції Фуцзянь з 1990 до 2000 роки. Сі був чиновником, Мяо - політичним офіцером. За радянським аналогом – замполітом.
Діапазон розширюється
Сі також виключив з лав правлячої партії впливових генералів Лі Шанфу і Вей Фенхе.
Але якщо попередні перестановки та чистки у НВАК були переважно у Ракетних військах і стосувалися закупівлі зброї, то з Мяо стало зрозуміло, що Сі розширює діапазон антикорупційних справ.
Досвід Путіна?
Про структурну реформу НВАК Сі Цзіньпін оголосив у 2023 році. Амбітна мета - створити надпотужні збройні сили з акцентом на ракетних військах, ВМС, війсках БпЛА та кібервійськах. Останні є фішкою сусідньої КНДР.
Наміри Сі не могли не стривожити генералітет. З іншого боку, якщо китайський лідер готує війну, потрібно провести глибоку перевірку армії, котра і стартувала під прикриттям боротьби з корупцією.
Цікаво, що очільник Китаю починає з того, чим закінчує Путін. Кремлівський диктатор з березня 2024 року, після так званих виборів, теж запустив низку перевірок у збройних силах. Згодом, після заміни міністра оборони Росію струсонули гучні корупційні справи.
Загалом вісім генералів у різних силових структурах РФ позбулися своїх посад. На звернула увагу навіть британська розвідка. У Китаї чистки в генералітеті розгортаються за аналогічним сценарієм, тільки не у розпал війни.
Можливо тому Сі Цзіньпін хоче бути краще підготовлений до бойових дій, ніж Путін? Адже він чудово розуміє, що викорінити корупцію в армії неможливо. "Це не випадок кількох "поганих овечок", - стверджує науковий співробітник із зовнішньої політики і нацбезпеці Інституту політики азіатського суспільства Лайл Морріс. - Це частина "ведення бізнесу" у НВАК".
Цемент для внутрішніх протиріч
Справжні причини чисток можуть бути далекі від військових. У Китаї стрімко зросла кількість так званих "чжан сяньчжуне" ("помста суспільству"), - жорстоких нападів на місцевих жителів. Протягом 2024 року через це загинуло понад 90 осіб і десятки дістали поранення. Самотні відчайдухи кидають виклик стабільності і контролю, котре чинне китайське керівництво пропагує як назовні, так і всередині країни. "Чжань Сяньчжун" - це ім'я повстанця ХVII століття, котрий нещадно вбивав усіх представників влади.
Тому місцева влада має виявляти "осіб високого ризику" за такими критеріями: немає сім'ї, дітей, доходу й активів, є фінансові, соціальні, психічні або інші чинник стресу.
Можливо, люди і висловлювали б своє незадоволення владі через петиції, але у 2022 році була переглянута система їх подачі. Нині Сі Цзіньпін посилює контроль і нагляд, але з причинами, котрі породжують розчарування китайців у Великій китайській мрії, і з внутрішньою агресією, схоже, впоратися не може.
Не виключено, що тому Сі й "чистить" армію. Утім, криза довіри - найстрашніше, що переживають усі автократи, бо виходу з неї немає.
Недовіра косить
Старший науковий співробітник Національного університету оборони Джоел Вутноу вважає брак довіри величезною проблемою для Сі, яку не зміг вирішити і Мао Цзедун, який, до слова, підозрював у зраді Лінь Бяо, свого побратима і вірогідного наступника.
"Диктатор ніколи не може дозволити собі сказати, що загрози зникли", - пояснює експерт з китайської політичної еліти Віктор Ші.
Однак, якщо говорити про Мяо, він справді хотів створити фракцію всередині армії, зазначає Ші. Причому Мяо знав, чим ризикував: попередник, генерал Чжан Ян, наклав на себе руки, коли був під дисциплінарним розслідуванням. А нині НВАК різко збільшила обсяги військових закупівель, що створює практично необмежені можливості і спокуси для хабарництва.
Коментарі