Закон України "Про основи державної мовної політики", що розширює сферу застосування російської мови та інших мов національних меншин, вступив в силу після офіційного опублікування в п'ятницю. Закон опублікований в офіційному органі українського парламенту - газеті "Голос України" у п'ятницю.
Як повідомлялося, 3 липня Верховна Рада України прийняла ініційований Партією регіонів (автори - депутати фракції Партії регіонів Вадим Колесніченко і Сергій Ківалов) законопроект "Про основи державної мовної політики". Законопроект зміцнює позиції російської та мов інших національних меншин в регіонах, де їх чисельність 10% і вище.
Відразу після голосування в центрі Києва і в декількох містах почалися акції протесту проти цього закону. Прийняття документа загострило політичну ситуацію в країні.
Голова Верховної Ради Володимир Литвин відмовлявся підписувати даний закон і написав заяву про відставку. Проте Верховна Рада двічі висловила "вотум довіри" спікеру, не прийнявши відставку.
31 липня Литвин підписав закон і відправив його на підпис президенту.
8 серпня президент України Віктор Янукович підписав цей закон, а також доручив Кабінету міністрів створити робочу групу для розробки пропозицій щодо вдосконалення законодавства про порядок застосування мов в Україні. Робоча група повинна бути створена із залученням громадськості, відомих діячів освіти, науки і мистецтв, що спеціалізуються на мовних питаннях.
Після підписання закону главою держави Об'єднана опозиція "Батьківщина" виступила із заявою про те, що відмінить антиукраїнський акт про мови і приверне нинішнього президента та голови Верховної Ради до відповідальності.
Закон встановлює, що державною мовою є українська мова. Згідно з документом, українська мова як державна застосовується по всій території України при здійсненні повноважень органами законодавчої, виконавчої та судової влади, в міжнародних договорах, в навчальному процесі, в навчальних закладах, в межах і порядку, визначених цим законом.
Закон також встановлює, що держава сприяє використанню державної мови в ЗМІ, науці, культурі та інших сферах суспільного життя.
Коментарі
215