Президент України Петро Порошенко підписав Закон "Про очищення влади" (Про люстрацію).
Про це йдеться у повідомленні розміщенному на сайті глави держави.
Відповідний закон був ухвалений Верховною Радою 16 вересня. Тоді проголосували "за" 226 депутатів.
"Закон визначає правові та організаційні засади проведення перевірки державних службовців та прирівняних до них осіб, посадових осіб органів місцевого самоврядування "з метою відновлення довіри до влади та створення умов для побудови нової системи органів влади у відповідності до європейських стандартів", - йдеться у повідомленні на сайті глави держави.
Як пишуть Українські новини остаточна редакція закону в офіційних джерелах поки відсутня.
У редакції закону, напрацьованої робочою групою, яку вона передала профільному парламентському комітету, пропонувалося проводити перевірку голови Ради та його заступників, прем'єр-міністра, першого віце-прем'єра, віце-прем'єрів, міністрів і керівників центральних органів виконавчої влади, їх заступників, генерального прокурора , голови Служби безпеки України, Національного банку, Рахункової палати, всіх професійних суддів, керівництва та членів Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів, посадових осіб Збройних сил, службових осіб Міністерства оборони, Генерального штабу, органів військового управління, службовців Управління державної охорони та керівництва державних концернів "Техвоєнсервіс" і "Укроборонпром", співробітників органів внутрішніх справ, прокуратури, СБУ, дипломатичної служби, членів Центральної виборчої комісії.
При цьому пропонувалося визнати такими, що автоматично не пройшли перевірку правоохоронців, які працювали на керівних державних посадах за президентства Віктора Януковича і які вчиняли дії проти мирних протестувальників з 21 листопада 2013 до 22 лютого 2014 року. Також слідчих органів досудового розслідування, прокуратури та інших осіб, які в 2010-2014 роках порушували права громадян, тих, хто до 19 серпня 1991 працював на керівних посадах Комуністичної партії СРСР, України та інших союзних республік, співпрацювали з Комітетом державної безпеки та інших спеціальних служб, а також висунутих політичною партією або перебували у фракції партії, забороненої в судовому порядку, і тих, хто не зможе довести законність джерел походження задекларованих доходів.
Для проведення перевірки пропонувалося реорганізувати Національне агентство з питань державної служби в центральний орган виконавчої влади з питань держслужби, який створюватиметься Кабінетом Міністрів і буде підзвітним парламенту, уряду і Президенту. Керівника цього органу пропонувалося призначати і звільняти прем'єр-міністру, голові цього органу - надавати статус члена Кабміну, а самому органу - спеціальний статус, працівники якого повинні призначатися за результатами конкурсного відбору.
Терміни проведення спецперевірки пропонувалося обмежити 3 місяцями з можливістю її продовження ще на місяць. У разі якщо орган перевірки знайде невідповідність у поданих суб'єктом документах, йому може бути відмовлено в призначенні на посаду, він може бути звільнений чи притягнений до кримінальної, адміністративної або дисциплінарної відповідальності.
Крім того, за словами позафракційного депутата Ради, голови робочої групи з напрацювання законопроекту про люстрацію до другого читання Юрія Дерев'янка, із закону було виключено норму про спеціальну перевірку тих чиновників, чиї посади є виборними (депутати, судді Конституційного Суду і т.д.)
Коментарі
2