9 жовтня 2014-го п'ятий президент Петро Порошенко підписав Закон "Про очищення влади". Його ухвалили з метою відновлення довіри до влади.
2014-го після усунення від влади президента Віктора Януковича внаслідок масових громадських протестів питання люстрації стало однією з вимог учасників Євромайдану.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні хочуть зберегти люстрацію
16 вересня того ж року 231 нардеп підтримав законопроєкт про очищення влади. Але спершу Верховна Рада провалила голосування. Тоді спікер парламенту Олександр Турчинов заявив депутатам, що не випустить їх із зали, поки питання люстрації не ухвалять. У президента був час до 10 жовтня, аби підписати цей закон.
Люстрацію здійснювали щодо осіб, які обіймали вищі посади в органах виконавчої та судової влади в період президентства Віктора Януковича, силовиків, які керували територіальними органами МВС і СБУ під час Майдану і підтримували сепаратистів, та осіб, які обіймали "номенклатурні пости" завдяки своєму членству в КПРС.
Обов'язково під люстрацію потрапляли голова Верховної Ради, прем'єр-міністр з членами уряду і керівники центральних органів влади.
"Весь державний апарат повинен бути очищений від компартійних і комсомольських діячів, агентів КДБ і верхівки Партії регіонів, яка намагалася відгородити нас від Європи і замкнути в Митному союзі.
Партію регіонів внаслідок дострокових виборів змило на звалище історії, і вже тільки заради цього варто було проводити позачергові парламентські вибори", - казав Порошенко.
Під дію закону про люстрацію потрапили ексглава Адміністрації президента Януковича Сергій Льовочкін, екссекретар РНБО Сергій Клюєв, ексвіцепрем'єр Олександр Вілкул, ексміністр енергетики Юрій Бойко.
За рік звільнили 760 держслужбовців. Найбільше чиновників під час процесу люстрації було звільнено в Міністерстві внутрішніх справ.
Зараз в Єдиному державному реєстрі осіб, щодо яких застосовано положення Закону "Про очищення влади", перебувають 893 людини.
2019-го президент Володимир Зеленський заявив про плани внести зміни до закону про очищення влади і внести в перелік посад, які підпадають під люстрацію, всіх представників влади, які керували країною з 2014-го по 2019 рік.
"Пропоную до переліку посад, які підпадають під люстрацію, додати президента, нардепів, голів Антимонопольного комітету і Фонду держмайна, голів Державної фіскальної служби та митниці, секретаря РНБО, керівництво оборонних підприємств, які обіймали посади з 23 лютого 2014 року по 19 травня 2019 року".
25 червня 2020-го міністр юстиції Денис Малюська виступав за скасування люстрації чиновників Компартії і тих, які працювали за часів СРСР. А також - за застосування індивідуального підходу для люстрації інших службовців.
Коментарі